Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Okołoświąteczne nowości rosyjskich wojsk obrony przeciwlotniczej

8 lipca przypada w Rosji święto wojsk obrony przeciwlotniczej, które w tym roku obchodziły swoje 60-lecie. W związku z tą rocznicą pojawiło się szereg doniesień odnośnie modernizacji i funkcjonowania tego rodzaju wojsk.

Do 1998 r. rosyjskie siły OPL (ros. PWO – Protiwowozdusznaja oborona, inaczej PWO strany, czyli kraju, w odróżnieniu od PWO wojsk, czyli OPL Wojsk Lądowych) stanowiły oddzielny rodzaj sił zbrojnych, składający się nie tylko z naziemnych systemów przeciwlotniczych, ale także lotnictwa przechwytującego. To właśnie im podlegały samoloty wczesnego wykrywania i dowodzenia A-50 czy pułki myśliwców Su-27 i MiG-31, że ograniczymy się tylko do schyłkowego okresu funkcjonowania tego rodzaju rosyjskich sił zbrojnych. W 1998 r. PWO włączono w skład Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej (WWS – Wojenno-wozdusznyje siły). W 2015 r. w ich miejsce utworzono obecne Siły Powietrzno-Kosmiczne FR (WKS – Wozduszno-kosmiczeskije siły), które składają się z lotników (WWS), radiotechników (Radiotiechniczeskije wojska WKS – RTW WKS)  i przeciwlotników. Ci ostatni to obecnie wojska PWO-PRO (Protiwowozdusznaja oborona – Protiworakietnaja oborona, czyli obrona przeciwlotniczo-przeciwrakietowa). W skład wojsk PWO-PRO nie wchodzą siły OPL Wojsk Lądowych FR, choć część ich związków taktycznych jest operacyjnie stale lub ewentualnie zadaniowo podporządkowane wojskom PWO-PRO. Dotyczy to przede wszystkim oddziałów armijnych przeciwlotników, dysponujących systemami S-400W4 czy serii Buk.

7 lipca dowódca sił rakietowych OPL ze składu 14. Armii Sił Powietrznych i OPL (ros. 14 A WWS i PWO, składa się z 41. i 76. Dywizji PWO) płk Giennadij Szłag zapowiedział, że w najbliższym czasie jeden z pułków OPL z obwodu swierdłowskiego rozpocznie liniową eksploatację „dodatkowego” dywizjonu systemu przeciwlotniczego Pancyr-S. Dodajmy, że sztab 14. Armii mieści się w Jekaterynburgu, który do 1991 r. nosił nazwę Swierdłowsk, natomiast nie zmieniono nazwy jednostki administracyjnej, stąd nadal obwód swierdłowski. Zapowiedź kolejnego dywizjonu Pancyrów zbiega się z inną wcześniejszą tegoroczną zapowiedzią, która dotyczyła dostawy systemu S-400 do pułku także „koło Jekaterynburga”. Tenże pułk to zapewne 185. Gwardyjski Rakietowy Pułk Przeciwlotniczy, rozlokowany w mieście Beriozowskij koło Jekaterynburga. 185. pułk wchodzi w skład 76. Dywizji PWO i wcześniej był uzbrojony w dwa dywizjony systemu S-300PS. Dwa dywizjony stanowią pułk, choć wiadomo, że wraz z rosnącą skalą dostaw S-400 w Rosji zaczynają być też znów formowane czterodywizjonowe pułki OPL. Pancyry-S zapewniają obronę martwej strefy systemów S-400, jak również osłaniają je podczas przemarszów. Liczba baterii czy dywizjonów Pancyrów-S w 14. Armii nie jest publicznie podawana. Można założyć, że na każdy pułk S-400 przypada przynajmniej dywizjon Pancyrów-S. W tym roku 185. pułk obchodzi też swój mały jubileusz, gdyż to właśnie jego dywizjon, uzbrojony wówczas w system rakietowy S-75 Dźwina, strącił 1 maja 1960 r. samolot rozpoznawczy Lockheed U-2 pilotowany przez pracownika CIA Francisa G. Powersa.

Jednocześnie płk Szłag dodał, że w ten sposób siły przeciwlotnicze „uralskiej strefy OPL” (Uralskaja zona PWO) zostaną w 100% przezbrojone w nowoczesny sprzęt bojowy. „Uralska strefa OPL” zwyczajowo odnosi się do obszaru bronionego przez 14. Armię. Określenie to jest pamiątką dawnej struktury organizacyjnej, gdy w ZSRS z dwóch początkowo oddzielnych okręgów wojskowych – Wołgogradzkiego i Uralskiego – utworzono wspólny Wołgogradzko-Uralski Okręg Wojskowy (Priwołżsko−Uralskij wojennyj okrug). Na jego bazie powstał obecny Centralny Okręg Wojskowy przy okazji kolejnej reformy w 2010 r. Być może oznacza to koniec przezbrajania pułków 14. Armii z systemów S-300PS w S-400. Wiąże się z tym też zapewne kolejna zapowiedź płk. Szłaga, że do końca tego roku rakietowy pułk przeciwlotniczy z „okręgu irkuckiego” zacznie eksploatować zestaw zmodernizowanego systemu S-300PM-2 Faworit. Szłag określił ten pułk mianem angarskiego, czyli chodzi o 1534. Rakietowy Pułk Przeciwlotniczy rozlokowany koło Angarska, właśnie w obwodzie irkuckim. 1534. pułk do tej pory był uzbrojony w dwa dywizjony systemu S-300PM, który teraz zmodernizowano do wersji PM-2.

8 lipca „Krasnaja Zwiezda”, organ prasowy rosyjskiego resortu obrony, opublikowała wywiad z gen. mjr. Siergiejem Babakowem, dowódcą wojsk PWO-PRO. W rozmowie poruszono także wątek modernizacji technicznej tego rodzaju wojsk. Generał Babakow przypomniał, że podległe mu wojska są uzbrojone w systemy S-400, S-300 kilku wersji, serii Pancyr-S, a w tym roku zaczną odbierać pierwsze seryjne systemy S-350. Inne rosyjskie systemy OPL są używane przez oddziały armijnego OPL. Babakow ocenił nasycenie nowoczesnym sprzętem podległych mu wojsk na 80%. Najważniejszą techniczną nowością w nadchodzących latach ma być dokończenie rozwoju systemu S-500 Promietej, który będzie przeznaczony do zwalczania zarówno pocisków balistycznych (o  zasięgu 3500 km), satelitów na niskich orbitach, broni hipersonicznej (czyli celów poza atmosferą), jak i bardziej konwencjonalnych środków napadu powietrznego poruszających się w atmosferze (w stratosferze i niżej) do czego S-500 będzie wykorzystywał różne pociski rakietowe. Generał Babakow nie podał dokładnej daty wdrożenia S-500, sugerując, że będzie to w nadchodzącej dekadzie. W maju tego roku rosyjski wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko zapowiedział przekazanie prototypowego zestawu (baterii?) do prób państwowych w 2021 r. Miałoby to umożliwić podpisanie jeszcze w tym samym roku rządowego zamówienia na pierwsze seryjne zestawy z terminem ich dostarczenia do 2025 r. Od paru lat elementy systemu S-500 przechodzą badania poligonowe co najmniej etapu zakładowego. Wiadomo także, że ośrodkiem szkolenia kadr obsługujących S-500 będzie Jarosławska Wyższa Wojskowa Szkoła OPL (Jarosławskoje wyszszeje wojennoje ucziliszcze protiwowozdusznoj oborony, JaWWU PWO), do której trafi najpewniej ten zapowiadany na przyszły rok pilotażowy komplet sprzętu.

(Adam M. Maciejewski) Foto: Ministerstwo Obrony Rosji
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc