11 października Agencja Uzbrojenia zawarła cztery umowy (bądź aneksy do wcześniej podpisanych) na dostawę nowego uzbrojenia i środków bojowych dla Sił Zbrojnych RP o sumarycznej wartości ok. 1,3 mld PLN brutto. Zatwierdził je podczas swej wizyty w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Przedmiotem pierwszej, zawartej z Rosomak S.A. z Siemianowic Śląskich, jest dostawa partii próbnej sześciu tzw. narodowych wozów dowodzenia szczebla taktycznego Zawilec na platformie systemowej KTO Rosomak. Wartość zamówienia to ok. 100 mln PLN brutto, a termin dostawy pojazdów określono na rok 2025. Wyposażenie przetwarzania danych i sprzęt łączności WD Zawilec dostarczą spółki Grupy WB Grupa WB dostarczy wyposażenie teleinformatyczne wozów dowodzenia Zawilec (zbiam.pl).
Jest to pierwsza umowa dotycząca pozyskania WD Zawilec, a dostarczone w jej ramach pojazdy posłużą do wszechstronnych testów i realizacji procesu wdrożenia, co ma pozwolić na dalszy rozwój systemu dowodzenia SZ RP z wykorzystaniem środowiska wielodomenowego.
WD Zawilec przeznaczone są do wspierania procesów dowódczo-sztabowych na szczeblu związków taktycznych (dywizji i brygad) Sił Zbrojnych RP. Zasadniczym ich wyposażeniem będzie wielostanowiskowy system teleinformatyczny, pozwalający na przetwarzanie informacji niejawnych o wysokich klauzulach i radiostacje zapewniające w pełni szyfrowaną łączność cyfrową. System teleinformatyczny będzie umożliwiał pracę w dwóch odseparowanych, niezależnych domenach informacyjnych, których klauzule przetwarzanych informacji określane będą stosownie do potrzeb operacyjnych.
Wcześniej, w latach 2018-2022, SZ RP przejęły 17 wozów dowodzenia Kroton w tzw. odmianie koalicyjnej (przystosowane do przetwarzania informacji niejawnych wg klauzul obowiązujących w NATO), zamówionych na podstawie trzech umów z lat 2018, 2019 i 2020.
Kolejna umowa, podpisana z konsorcjum w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o.o., dotyczy dostawy 43 mostów towarzyszących na podwoziu samochodowym MS-20 Daglezja-S wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Wartość zamówienia to ok. 767 mln PLN brutto, a dostawy sprzętu zostaną zrealizowane w latach 2025-2028.
Most MS-20 Daglezja-S składa się z ciągnika siodłowego Jelcz C662D.43 z napędem 6×6, naczepy transportowej z napędem hydraulicznym w układzie 6×6, układacza mostowego i przęsła mostowego PM-20. Zapewnia przeprawę przez przeszkody wodne lub terenowe o szerokości do 20 metrów dowolnych pojazdów klasy MLC70/110 (maksymalnie MLC80/120). Masa całkowita zestawu mostu MS-20 wynosi 47,9 tony. Przęsło PM-20 jest przewożone na specjalnej naczepie transportowej. Szerokość przęsła jest regulowana i wynosi 3 m w pozycji transportowej i 4 m w pozycji roboczej. Długość przęsła złożonego wynosi 12,5 m, a rozłożonego (wraz najazdami) 25,5 m. Czas rozwinięcia do osiągnięcia pełnej gotowości przeprawowej i zwinięcia to mniej niż 30 minut. Dzięki automatyzacji obsługi zestawu załoga składa się tylko z dwóch żołnierzy – kierowcy i operatora. Do roku 2017 dla pododdziałów inżynieryjnych zakupiono 12 takich mostów.
Trzecia umowa określa warunki pozyskania podwozi samochodowych Jelcz – nośników wozów dowodzenia i wyrzutni oraz pojazdów transportowo-załadowczych pocisków kierowanych Naval Strike Missile (NSM), do zamówionych 5 września br. dwóch kolejnych Morskich Jednostek Rakietowych (MJR) MSPO 2023: Pakiet umów resortu obrony narodowej (zbiam.pl).Wartość zamówienia to ok. 470 mln PLN brutto. Dostawy pojazdów zostaną zrealizowane w latach 2024-2029.
Wspomniana umowa na dostawę dwóch MJR została podpisana podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach z firmą Kongsberg Defence & Aerospace. Jej wartość to ok. 8 mld PLN brutto, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2026-2032.
Ostatnia umowa jest aneksem do umowy z 29 kwietnia 2021 r. na dostawę 120 mm nabojów odłamkowo-burzących RAK-HE-1 do moździerzy samobieżnych M120K Rak, wchodzących w skład kompanijnych modułów ogniowych (KMO) Rak. Umowę zawarto z konsorcjum PGZ-AMUNICJA, w skład której wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Zakłady Metalowe DEZAMET S.A., MESKO S.A. i Zakłady Chemiczne NITRO-CHEM S.A.. Wspomniany kontrakt z 2021 r. miał wartość ok. 256,3 mln PLN brutto i obejmowała pozyskanie 23 000 nabojów RAK-HE-1 w latach 2022-2024. Podpisany dziś aneks, o nieujawnionej wartości, rozszerza obowiązującą umowę o dodatkowych „kilkanaście tysięcy” odłamkowo-burzących nabojów moździerzowych, bez zmiany terminu dostaw.
Andrzej Kiński na podstawie komunikatów Agencji Uzbrojenia i Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu