Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy okręt flagowy Tureckiej Marynarki Wojennej

Przygotowania do rozpoczęcia uroczystości wcielenia Anadolu do służby w TDK. Fot. Ministerstwo Obrony Turcji

10 kwietnia w stoczni Sedef Gemi İnşaatı A.Ş. w Istambule Podeskretariat Przemysłu Obronnego SSB (Savunma Sanayii Başkanlığı) oficjalnie przekazał śmigłowcowiec desantowy Anadolu (L 400) Tureckim Siłom Morskim TDK (Türk Deniz Kuvvetleri).

Warto w tym miejscu wspomnieć że wydarzenie to zostało już nagłośnione nieco ponad miesiąc temu. 6 marca w tym samym zakładzie stoczniowym odbyła się próba generalna do tej niezwykle istotnej dla TDK, jak i Turcji uroczystości. Co ciekawe i warte podkreślenia, na czas uroczystości na pokładzie umieszczono prototypy dwóch bezzałogowych bojowych aparatów latających UCAV (unmanned combat aerial vehicle) produkcji firmy Baykar, które w niedalekiej przyszłości stanowić będą zdecydowaną większość grupy powietrznej nowego okrętu. Są to napędzany silnikiem tłokowym Bayraktar TB3 i odrzutowy Bayraktar Kızılelma. Początkowo skrzydło powietrzne składać ma się z 30-50 bezzałogowców TB3. W kolejnych latach ma ono zostać uzupełnione i wzbogacone o odrzutowe Kızılelma oraz bezzałogowe śmigłowce (w tym także o napędzie elektrycznym). Łącznie na pokładzie ma bazować nawet do 80 bezzałogowców różnych typów.

Pokład startowy śmigłowcowca desantowego Anadolu z prototypowymi bezzałogowymi bojowymi aparatami latającymi. Na pierwszym planie TB-3 za którym widać Kızılelme. Fot. Ministerstwo Obrony Turcji

Wyporność pełna opisywanej jednostki wynosi 27 436 tony przy wymiarach kadłuba 230,8 x 32,0 x 7,07 m. Pokład lotniczy legitymuje się z kolei wymiarami 202,3 x 32,0 m. Wewnątrz znajdującego się poniżej hangaru pomieścić można do 12 śmigłowców średnich wielkości Sikorsky S-70B Seahawk lub do 8 ciężkich Boeing CH-47F Chinook. Kolejne 13 maszyn średnich może być przewożonych na pokładzie ładunkowym a 6 na pokładzie startowym. Poniżej hangaru znajduje się pokład ładunkowy przeznaczony dla lekkiej techniki wojskowej gdzie można przewozić  do 77 pojazdów (lub zamiennie do 144 kontenerów TEU). Głównym rodzajem pojazdów przewidzianych do transportu na tym pokładzie mają być m.in. pływające transportery gąsienicowe ZAHA w ilości do 27 sztuk. Najniżej położony jest pokład dla ciężkiej techniki wojskowej na którym będzie można przewieźć nawet do 29 czołgów podstawowych Otokar Altay. Pokład ten jest połączony rampami  z położonym wyżej pokładem ładunkowym oraz znajdującą się w rufowej części kadłuba niecką doku zatapialnego. Standardowy ładunek przewidywany dla opisywanego okrętu składać ma się z kolei z: 13 czołgów podstawowych Altay, 27 transporterów ZAHA, 6 transporterów kołowych i do 48 innych pojazdów. Załoga stała składać ma się docelowo z 261 osób w tym 30 oficerów, 49 podoficerów i 182 marynarzy. 962 osoby stanowić mają z kolei żołnierze desantu. Łącznie na pokładzie będzie miejsce dla 1223 osób.

Napęd Anadolu skonfigurowano w układzie spalinowo-elektrycznym (CODELOG) i składa się z pięciu agregatów prądotwórczych zasilanych silnikami wysokoprężnymi MAN 16V32/40 o mocy po 8000 kW.  Wytworzony przez nie prąd wykorzystywany jest nie tylko do zasilania pokładowej sieci ale i dwóch opracowanych przez firmę Siemens pędników azymutalnych SISHIP SiPOD-T o mocy po 11 MW. Każdy z nich wyposażony jest w dwie śruby umieszczona na przeciwległych końcach gondoli przy czym jedna jest dwu, a druga trzyłopatowa. Dodatkowo na dziobie zainstalowane zostały dwa stery strumieniowe Brunvoll o mocy po 1500 kW.  Konfiguracja taka umożliwi rozpędzenie okrętu do prędkości 21,5 w. Zasięg z kolei oszacowano na 9000 Mm przy ekonomicznej prędkości 16 węzłów.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc