28 lipca w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan w Republice Korei odbyła się uroczystość wodowania niszczyciela rakietowego Jeongjo the Great (DDG 995).
Jest to pierwsza jednostka II serii okrętów typu Sejong the Great budowanych dla Marynarki Wojennej Republiki Korei przez przemysł lokalny. Kontrakt na DDG 995 został zawarty w październiku 2019 roku, a cała partia ma liczyć trzy jednostki (pozostałe dwie nie zostały jeszcze zakontraktowane przez DAPA). W projekcie wykorzystano doświadczenia amerykańskie, architektura zewnętrzna jasno wskazuje źródło „natchnienia” w postaci serii niszczycieli typu Arleigh Burke Flight IIA.
W stosunku do jednostek I serii, DDG-995 jest dłuższy o cztery metry, a jego wyporność standardowa wzrosła z 7600 do 8200 ton. Zmiany konstrukcyjne objęły maszynownię, gdzie zastosowano hybrydowych układ napędowy HED składający się z czterech turbin gazowych LM2500 i dwóch silników elektrycznych. Dodatkowo okręt ma większą liczbę pionowych wyrzutni rakiet K-VLS, które zdaniem mediów lokalnych mają być wykorzystane do przenoszenia precyzyjnego uzbrojenia klasy „woda-ziemia”. Łącznie niszczyciel ma 48 stanowiska startowe w wyrzutniach Mk 41, 24 stanowiska w wyrzutniach K-VLS-II oraz 16 K-VLS-I. Dodatkowo uzbrojenie obejmuje pojedynczą armatę Mk 45 Mod 4 kalibru 127 mm, dwa zestawy obrony bezpośredniej Phalanx Block 1B, dwie wyrzutnie ośmiu pocisków przeciwokrętowych SSM-700K oraz dwie wyrzutnie torped Mk 32 kalibru 324 mm. Infrastruktura lotnicza ma być przygotowana do współpracy ze śmigłowcami Lockheed Martin MH-60R Seahawk.
Według harmonogramu, Jeongjo the Great (DDG-995) ma wejść do służby w 2024 roku. Jego budowa, podobnie jak planowanych bliźniaczych jednostek, to element narastającego wyścigu zbrojeń w regionie. Jest on napędzany polityką Chin oraz Japonii.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu