Podczas MSPO 2023 Huta Stalowa Wola S.A. zaprezentowała wieżę ZSSW-30 zamontowaną na kołowym transporterze opancerzonym Rosomak
Jest to jeden z egzemplarzy z będącej w fazie dostaw umowy z lipca 2022 r. na dostawę 70 wozów w tej konfiguracji (przy czym umowa ramowa dotyczy dostawy 341 pojazdów z ZSSW-30). Umowa o wartości 1,7 mld PLN zawierała w sobie również pakiet logistyczny i szkoleniowy. Zdalnie sterowany system wieżowy z armatą kalibru 30 mm (ZSSW-30) powstał w wyniku pracy rozwojowej, umowa wykonawcza na realizację której została podpisana 29 marca 2013 r. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON oraz konsorcjum Huta Stalowa Wola S.A. i WB Electronics S.A. (Grupa WB). Podpisanie umowy na dostawę pierwszej partii wież było możliwe dzięki pomyślnie zakończonym badaniom kwalifikacyjnym systemu wieżowego. Wzięły w nich udział dwa pojazdy z prototypowymi wieżami, rozpoczęły się one w styczniu 2020 r. i zostały podzielone na kilka etapów. Obejmowały one badania trakcyjne, a także ogniowe, w tym strzelania z 30 mm armaty Mk44S i 7,62 mm UKM-2000, a także odpalenia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR. Formalnie zakończyły się one 1 października 2021 r. zatwierdzeniem protokołu badań kwalifikacyjnych. Jest to więc produkt gotowy.
Rosomaki wyposażone w ZSSW-30 będą służyły do zwalczania pojazdów opancerzonych, nieopancerzonych oraz innych obiektów i umocnień przeciwnika, a także realizacji zadań wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych. Zastosowane systemy optoelektroniczne umożliwią realizację zadań niezależnie od pory doby, także w trudnych warunkach atmosferycznych i klimatycznych. Główne uzbrojenie ZSSW-30 stanowi 30 mm armata napędowa Mk44S Bushmaster, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z armatą 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. Zajmujący swe stanowiska we wnętrzu pojazdu dowódca i operator uzbrojenia/celowniczy mogą niezależnie od siebie obserwować, wykrywać, rozpoznawać i śledzić cele lądowe oraz powietrzne, w tym z wykorzystaniem funkcji autotrackera. Dodatkowo załoga może pracować w trybie „hunter-killer”, który polega na lokalizowaniu i identyfikacji celu przez dowódcę oraz przekazywaniu uchwyconego celu na wyświetlacz operatora uzbrojenia, celem określenia jego położenia i zniszczenia.
Pojazdy były prezentowane także podczas defilady w Warszawie, która odbyła się 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu