- W tym roku będziemy obchodzić ważną uroczystość. Bitwa Warszawska powinna być określona w ten sposób, że było to polskie zwycięstwo dla wolności Europy. Historycy są zgodni, że była to 18 w dziejach świata najważniejsza bitwa, stoczona tu, na przedpolu Warszawy - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z samorządowcami powiatu wołomińskiego.
W środę 26 lutego br. w Starostwie Powiatowym w Wołominie minister Mariusz Błaszczak przedstawił szczegóły dotyczące programu obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz ogłosił konkurs dla partnerów społecznych na upamiętnienie tego wydarzenia.
- Bitwa Warszawska gwarantowała wolność Polsce odrodzonej, ale była także gwarancją wolności dla całej Europy. Pamięć o naszych przodkach, którzy skutecznie stawili czoła nawale bolszewickiej jest naszym obowiązkiem, ale także jest powodem do dumy, naszej dumy wobec przodków, którzy tak wspaniałą wiktorię odnieśli 100 lat temu - mówił szef MON.
Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział, że główne obchody będą trwały trzy dni - rozpoczną się 14 sierpnia na Cmentarzu Powązkowskim. 15 sierpnia zostanie odprawiona msza święta w Ossowie. Tego samego dnia, w południe zaplanowano też uroczysty apel przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, a o godz. 14 na Wisłostradzie odbędzie się wojskowa defilada. Minister zapowiedział, że po defiladzie o godz. 16 na błoniach Stadionu Narodowego odbędzie się wojskowy piknik. Podkreślił, że podobne wydarzenia odbędą się również w 99 innych miejscach w całej Polsce. 16 sierpnia w Ossowie odbędzie się rekonstrukcja bitwy.
Minister Błaszczak poinformował także, że został już rozstrzygnięty przetarg na przygotowanie dokumentacji Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Szef MON podkreślił także, że Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs pod nazwą "Wdzięczni Bohaterom 1920 r.", którego celem jest m.in. upamiętnienie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Projekty mają dotyczyć m.in. upowszechniania wiedzy o przebiegu Bitwy, a także upamiętnienia bohaterów, w tym żołnierzy, ochotników oraz całego społeczeństwa zaangażowanych w obronę Ojczyzny w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.
- Formuła jest bardzo szeroka, a więc zapraszam wszystkich zainteresowanych. Zapraszam wszystkich przedstawicieli organizacji pozarządowych do udziału w tym konkursie – zachęcał do udziału szef MON.
Więcej informacji na temat konkursu.
(MON) | Foto: MON |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu