Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON odpowiada w sprawie odstąpienia od projektu europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej

Fot. Łukasz Pacholski

21 listopada na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację w sprawie odstąpienia Polski od projektu wspólnego europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej.

Odpowiedzi na interpelację, przesłaną do MON 17 października, udzielił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej, zaawansowany stan prac nad rozwojem polskiego zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej oraz fakt, że wszystkie kluczowe decyzje w tym zakresie zostały już podjęte, a obecnie jesteśmy na etapie ich wdrażania, spowodowały, że nie zidentyfikowano istotnych korzyści dla Polski z przystąpienia do projektu wspólnego europejskiego systemu obrony powietrznej. Co więcej, przystąpienie do tej kooperacji, na obecnym etapie prac nad naszymi narodowymi rozwiązaniami, mogłoby wydłużyć czas niezbędny do budowy polskiego systemu obrony powietrznej.

Podpisanie Letter of Intent inicjatywy zwanej European Sky Shield Initiative nie pociągnęło za sobą żadnych prawnie wiążących czy też finansowych zobowiązań. Stanowi to raczej intencję koordynacji i współpracy pomiędzy zainteresowanymi państwami w pozyskiwaniu konkretnych zdolności w poszczególnych obszarach obrony powietrznej.

European Sky Shield Initiative nie jest inicjatywą paneuropejską, a jedynie grupy europejskich krajów NATO z koordynacyjną rolą Niemiec. Nie zakłada ona budowy europejskiego systemu obrony powietrznej. Inicjatywa nie definiuje również wielkości sił i środków, które mają być nabywane przez poszczególne państwa. Mogą one dobrowolnie uczestniczyć np. w zakupie całego systemu, podsystemów albo pewnych jego elementów. Całość ma być zintegrowana z systemami narodowymi i NATO.

Wskazać należy, że Minister Obrony Niemiec wymieniła możliwe elementy inicjatywy, tj. izraelsko-amerykański system Arrow-3 obrony przeciw pociskami balistycznymi poza atmosferą, amerykański system obrony powietrznej średniego zasięgu Patriot i niemiecki system krótkiego zasięgu IRIS-T SLM. Podobne możliwości obrony przed rakietami balistycznymi, co system Arrow-3, będzie zapewniać amerykańska baza obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie. Systemy Patriot w najnowocześniejszej wersji Polska pozyskuje w ramach programu WISŁA. Natomiast, zdolności obrony powietrznej niższej warstwy rozwijamy w kooperacji ze stroną brytyjską, w ramach programu NAREW. Jak wynika z powyższego, przystąpienie do tej inicjatywy nie oznaczałoby pozyskania żadnych dodatkowych zdolności dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto informuję, że Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze obrony przeciwlotniczej posiadają następujące systemy: WISŁA - system średniego zasięgu (aktualnie są pozyskiwane dwie baterie, w kolejnych latach jest planowany zakup kolejnych baterii); NAREW - system krótkiego zasięgu (w ramach programu realizuje się pozyskiwanie dwóch modułów Mała NAREW); POPRAD - Samodzielny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy; PILICA Plus - system bardzo krótkiego zasięgu przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski (podpisano umowę ramową na dostarczenie 21 zestawów w wersji rozwojowej wyposażonej w rakiety CAMM); zmodernizowany zestaw WEGA; zestawy OP NEWA-125SC; zestawy OP KUB; zestawy OP OSA; zestawy rakietowe PIORUN (aktualnie w realizacji umowy na zakup kolejnych zestawów); ZSU-23-4 BIAŁA - samobieżny artyleryjsko-rakietowy zestaw przeciwlotniczy; armata przeciwlotnicza ZU-23-2.

Poza planowanym zamówieniem kolejnych sześciu baterii systemu Patriot PAC-3+ drugim priorytetem Ministerstwa Obrony Narodowej jest program Narew. Drugi zestaw ogniowy, zamówiony w ramach interwencyjnego projektu „Mała Narew”, ma zostać dostarczony w I połowie przyszłego roku do dywizjonu przeciwlotniczego w Elblągu (wchodzącego w skład 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego). Docelowo Wojsko Polskie ma otrzymać przynajmniej 23 zestawy ogniowe tego typu, które będą uzupełniane przez zestawy Pilica Plus, które także mają być wyposażone w pociski CAMM. Niejako uzupełnieniem naziemnych zestawów będą także trzy fregaty rakietowe, zamówione dla Marynarki Wojennej – każda z nich ma być wyposażona w pionową wyrzutnię Mk 41 i uzbrojona w pociski przeciwlotnicze.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc