Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON odpowiada na poselską interpelację dotyczącą radarów Bystra

Fot. PIT-RADWAR S.A.

12 maja na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację Hanny Gill-Piątek (obecnie poseł niezrzeszony) w sprawie harmonogramu dostaw stacji radiolokacyjnych Bystra.

W przesłanej do resortu obrony, w kwietniu, interpelacji czytamy, 29 marca zatwierdzono umowę na dostarczenie kolejnych (tym razem dwudziestu dwóch) Zdolnych do Przerzutu Stacji Radiolokacyjnych (ZDPSR) "Bystra". Nowe radary mają współpracować z zestawami VSHORAD Pilica, które z kolei mają ochraniać polskie baterie Patriot.

Przypomnijmy, że pierwsze polskie Patrioty w ramach I etapu OP Wisła mają osiągnąć wstępną gotowość bojową w 2024 r. Zdaniem ekspertów podpisana pod koniec marca umowa ma odegrać najważniejszą rolę w kontekście obrony wartego 20 mld zł systemu baterii produkcji amerykańskiej. Jednak pierwsze radary Bystra (w 2019 r. kupiliśmy 16 stacji) kupowano z myślą o zastąpieniu sprzętu starszej generacji w pododdziałach obrony przeciwlotniczej Wojsk Lądowych, natomiast radary, których dotyczy zatwierdzona obecna umowa, mają trafić przede wszystkim do Sił Powietrznych, w których znajdą się takie systemy jak Pilica i Wisła (źródło: Andrzej Kiński w wywiadzie dla PAP).

W związku z powyższym uprzejmie proszę odpowiedzieć na następujące pytania:

  1. Czy do chwili osiągnięcia przez Patrioty gotowości bojowej w 2024 r., zamówione w 2019 r. radary Bystra będą zintegrowane tak, by - zgodnie z zapowiedzią ministra - służyły jako warstwa ochronna dla baterii?
  2. Czy radary Bystra zakupione w 2019 r. zostaną przydzielone do obrony baterii Patriot? Kiedy pierwsze ZDPSR "Bystra" zamówione w 2019 r. osiągną gotowość bojową?
  3. Kiedy ZDPSR "Bystra" zakupione w marcu 2023 r. zostaną przekazane Wojsku Polskiemu i kiedy osiągną gotowość bojową?

Odpowiedzi na powyższą interpelację udzielił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej, zdolne do Przerzutu Stacje Radiolokacyjne(ZdPSR) BYSTRA, pozyskiwane od 2023 r., będą wchodzić w skład ukompletowania zestawów pk. PILICA+, które funkcjonalnie będą rozszerzone o wyrzutnie rakiet CAAM (pozyskiwane według harmonogramu dostaw w późniejszym okresie). Do zabezpieczenia systemów PATRIOT od 2024 r. będą dedykowane zestawy pk. PILICA, w składzie których znajduje się radar typu IAI ELM-2106NG ADSR-3D.

Dostawa ZdPSR BYSTRA, realizowana w oparciu o umowę z 2023 r., jest zsynchronizowana z umową na dostawy zestawów PILICA+, zgodnie z Planem Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.

Pierwsza partia, szesnastu, zdolnych do przerzutu stacji radiolokacyjnych Bystra miała zostać dostarczona w latach 2022-25. Pierwsze dwie seryjne przechodzą obecnie wojskowe badania zdawczo-odbiorcze, poprzedzające ich przekazanie zamawiającemu i skierowanie do liniowej eksploatacji, co jest planowane na trzeci kwartał bieżącego roku. Kolejne urządzenia są w produkcji. Druga transza ma trafić do linii w latach 2026-28. Głównym wykonawcą jest należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PIT-RADWAR S.A..

W ubiegłym roku podjęto decyzję, że Bystra będzie głównym sensorem radiolokacyjnym w zestawach rakietowo-artyleryjskich (ZRA) Pilica+. Zawarta 4 października 2022 roku umowa ramowa dotyczy dostawy 21 ZRA Pilica+. W tej liczbie znajdzie się sześć, doprowadzonych do nowego standardu, przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich (PSR-A) Pilica, zamówionych na mocy umowy z Zakładami Mechanicznymi „Tarnów” S.A. z 24 listopada 2016 roku o wartości 746,16 mln PLN brutto. Ich dostawy są sukcesywnie realizowane od grudnia 2020 roku. ZRA Pilica+ wejdą do uzbrojenia pododdziałów Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych, a ich zasadniczym przeznaczeniem będzie ochrona baz lotniczych, a także uzupełnienie stref ognia zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego (Narew) i średniego zasięgu (Wisła) na małych i bardzo małych wysokościach oraz bezpośrednia osłona jednostek ogniowych Wisły.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc