Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

System obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu według PIT-RADWAR S.A.

Automatyczna armata kalibru 35 mm na podwoziu ciężarówki Jelcz 662. Fot. PIT-RADWAR S.A.

22 lutego należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. firma PIT-RADWAR S.A. zaprezentowała koncepcję budowy systemu obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu VSHORAD. System ma wykorzystywać już znane oraz nowe rozwiązania oferowane przez polski przemysł obronny.

Proponowany system ma bazować na zestawach rakietowych Poprad (77 sztuk zamówionych przez Inspektorat Uzbrojenia MON), stacjach radiolokacyjnych Soła i Bystra (także zamówionych na potrzeby Wojska Polskiego), wozach dowodzenia oraz automatycznych armat KDA kalibru 35 mm produkowanych na licencji w Hucie Stalowa Wola S.A. Te ostatnie są rozwijane zarówno w wersji holowanej oraz samobieżnej - jak widać na załączonym materiale proponowane jest umieszczenie ich na podwoziu ciężarówek bądź kołowych transporterów opancerzonych.

Dzięki zastosowaniu amunicji programowalnej, armaty 35 mm mogą zwalczać różnorodne cele latające, w tym bezzałogowe aparaty latające o niewielkich rozmiarach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “System obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu według PIT-RADWAR S.A.”

  1. Warto zbudować taki system. Mobilność i niezależność połączona z wysoką efektywnością to podstawa bezpieczeństwa Polski w tym zakresie. Jak najszybciej powinno się dążyć do wprowadzenia do linii dużych ilości zamówionych rakiet Piorun w tych systemach a także wykorzystać je do opl. na jednostkach MW (z odpowiednimi morskimi wyrzutniami) Należy pilnie opracowywać krajowe efektory większego zasięgu jak Piorun 2, dalej rozwijajac krajowe kompetencje a pieniądze na rozwój nowych technologii co roku są dostępne w znaczących ilościach tylko ich efektywne wykorzystanie trzeba naprawić.

  2. Najlepiej z dwóch zrobić jedno tzn. z efektora Poprad wraz z systemem przeciw BSL i ATMATY 35mm na Jelczu 6x6 lub 8x8 zrobić jedno.. taki Polski lepszy Pancyr1 .. a Poprady powinny być wyposażone także w rakiety o większym zasięgu od Pioruna.. tak by wykorzystać w pełni możliwości Żubra..
    Generalnie robią kroczki w dobrą stronę.. powinny być montowane w tych zestawach także systemy radarowe pasywne.. Wszystkie systemy powinny móc być sprzęgnięte (radiolinią/światłowodem/Cu) pod jeden system sterowania, który powinien móc być zarządzany równorzędnie również przez systemy OPL Narwi oraz Wisły.

  3. To się nazywa zrobić z wady zaletę. Jako fachowiec powiem tylko że współczesne samoloty i śmigłowce otwierają ogień daleko poza zasięgiem tego systemu. Ale za to niezły patent. Można teraz mówić że grot to doskonała broń bardzo krótkiej żywotności.

  4. Pomysł nie jest zły, ale trzeba to wpiąć w system średniego zasięgu bo inaczej skończy się to rozstrzelaniem z ciut większej odległości. Pytanie, czy nie jest to za wcześnie, bo jeszcze system sieciocentryczny nie powstał. Żeby to było kompatybilne z całością.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc