5 stycznia w niemieckich mediach opublikowano informacje na temat kolejnych propozycji reform, które miałyby pomóc w odbudowie zdolności Bundeswehry.
Dokument o tytule „Krytyczna inwentaryzacja dla sił zbrojnych przyszłości” zawierać ma ok. 200 propozycji zmian w funkcjonowaniu Bundeswehry. Całość można podzielić na cztery główne obszary, jakich mają dotyczyć zmiany. Pierwsza część obejmuje kwestie związane ze stanem osobowym. Pod koniec stycznia 2022 r. Bundeswehra liczyła niespełna 184 000 żołnierzy, zaś na początku 2031 r. miałaby liczyć 203 000.
W dokumencie prognozowane są trudności związane z osiągnięciem tej wartości, ze względu na to, że wzrost liczebności sił zbrojnych o niemal 20 000 żołnierzy odbywać się miałby w obliczu trudności demograficznych i społecznych oraz przy uwzględnieniu tego, że wojsko nie jest dziś w Niemczech uznawane za atrakcyjnego pracodawcę. Remedium ma być wydłużenie czasu służby i przesunięcie maksymalnie dużej części kadr Bundeswehry do realizacji zadań, które rzeczywiście mogą wykonać wyłącznie żołnierze, a nie np. funkcjonariusze innych służb.
Ponadto Federalne Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec (BMVg, Bundesministerium der Verteidigung) ma zadbać o możliwość zatrudnienia byłych żołnierzy po opuszczeniu przez nich szeregów wojska. W obszarze modernizacji, co ciekawe, w dokumencie nie prognozuje się większych zmian. Wskazano jedynie na konieczność opracowania planu zakupowego, pozwalającego na określenie docelowej skali zapotrzebowania na poszczególne rodzaje zbrojenia i wyposażenia. Powinien on zawierać przy tym również informacje na temat szczególnie pilnie wymaganych do osiągnięcia zdolności, co miałoby pozwolić na łatwiejszą identyfikację priorytetów.
Trzecim obszarem zainteresowania ma być szeroko rozumiana infrastruktura. Inwestycje związane z jej budową, rozbudową czy modernizacją, które już zostały zaplanowane, mają osiągnąć wartość 40 mld EUR. BMVg ma szukać w tym względzie pewnych oszczędności m.in. dzięki kształceniu inżynierów budownictwa na uczelniach wojskowych ‒ tego rodzaju szkolenia miałyby zaoszczędzić czas i koszty związane z późniejszymi analizami dotyczącymi wymogów przyszłego użytkownika obiektów.
Ostatnim z większych tematów poruszanych w raporcie jest szeroko rozumiana funkcjonalność sił zbrojnych. Poprawie mają ulec m.in. organizacja (co ma objąć również wprowadzenie przejrzystości w strukturze dowodzenia), procedury związane z zarządzaniem nią, a także z komunikacją wewnątrz sił zbrojnych.
Dokument ma być przedmiotem dyskusji w niemieckim parlamencie w przyszłym tygodniu. Niemieccy eksperci wskazują przy okazji, że wiele szczegółowych na pozór punktów raportu nie stanowi konkretnych pomysłów na poprawę sytuacji (nawet, jeżeli jest odpowiedzią na zidentyfikowany problem), lecz jest raczej luźnymi sugestiami co do możliwości zmian.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
,,Każdy wie co trzeba zrobić, problem w tym żeby to zrobić" Norman Schwarzkopf