Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Jak ukryć szafę na broń?

Posiadacze broni palnej zobowiązani są do przechowywania jej w odpowiednim miejscu. Nieodpowiednio umieszczona może stanowić zagrożenie dla osób przebywających w domu. Dlatego tak istotne jest podniesienie świadomości dotyczącej odpowiedzialnego i bezpiecznego przechowywania przedmiotów niebezpiecznych. Idealnym miejscem do przechowywania broni palnej jest szafa na broń. Nie każdy wie jednak, gdzie powinno się ją umieścić. W tym artykule wyjaśnimy, gdzie trzymać szafę na broń, żeby jak najlepiej spełniała ona swoje funkcje.

Świadome i zgodne z prawem przechowywanie broni palnej

Odpowiednie przechowywanie broni palnej to kluczowy element odpowiedzialnego posiadania i użytkowania broni. Dlatego też, osoby posiadające militaria zobowiązani są do korzystania z szaf o określonych standardach. W przypadku, gdy nie masz jeszcze broni palnej, lecz ubiegasz się o pozwolenie na nią, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że sposób przechowywania militariów podlega kontroli.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem broń podczas przechowywania musi być rozładowana — magazynek musi leżeć osobno. Co więcej, amunicja nie może się w nim znajdować — do tego celu przeznaczone są osobne pojemniki uniemożliwiające przypadkowe zbicie spłonki naboju.

W celu zwiększenia poziomu zabezpieczenia broni palnej warto rozważyć kotwienie szafy klasy S1, jak i wyższych, do podłoża bądź ściany — elementów konstrukcyjnych budynku.

Szafa na broń myśliwską – jakie musi spełniać wymagania?

Zgodnie z normą PN-EN 14450, szafy na broń przeznaczone do przechowywania broni kolekcjonerskiej, sportowej, myśliwskiej i osobistej muszą spełniać wymagania klasy co najmniej S1. Przepisy określają najistotniejsze parametry związane z bezpieczeństwem i trwałością sejfów przeznaczonych do przechowywania militariów.

Klasa S1 zapewnia odpowiedni poziom ochrony przed włamaniem i dostępem osób nieuprawnionych do broni palnej. Czym jest ona wyższa, tym militaria są lepiej zabezpieczone.

Więcej na temat klas bezpieczeństwa dowiesz się na stronie internetowej: https://www.hartmann-tresore.pl/blog/bezpieczenstwo-w-domu/sejf-na-bron-jaka-klasa-bezpieczenstwa.

Czy szafa na broń musi być przytwierdzona?

Wiele osób zastanawia się, czy szafa na broń musi być przytwierdzona. Przede wszystkim powinny one być tak stabilne, żeby ryzyko ich przypadkowego przewrócenia bądź zniszczenia, zredukowane było praktycznie do zera. Dlatego zalecane jest ich przytwierdzenie do podłoża bądź innych elementów pomieszczenia.

Zamek w szafie na broń palną

Bardzo istotnym elementem szafy jest odpowiedni zamek, do którego dostęp ma jedynie posiadacz broni palnej. Pośród zamków można wybierać spośród standardowych zamków na klucz, jak i bardziej zaawansowanych rozwiązań, np. elektronicznych bądź szyfrowanych mechanizmów otwarcia.

Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku zamków na klucz, koniecznie jest przechowywanie ich w bezpiecznym miejscu — takim, które jest niedostępne dla osób trzecich.

Inne istotne elementy w szafie na broń palną

Szafa na broń palną powinna być też wyposażona w wewnętrzne i zewnętrzne zawiasy oraz odpowiednie klamki. To bardzo istotne elementy, które zapewniają wygodniejsze korzystanie z sejfu. Wewnątrz szafy na broń powinny znajdować się też praktyczne przegrody i półki umożliwiające odpowiednie rozmieszczenie broni, amunicji i wszelkich akcesoriów.

Organizacja wnętrza szafy jest kluczowa, gdyż dzięki takiemu działaniu można utrzymać porządek i zapewnić łatwy dostęp do potrzebnych elementów. Dlatego tak istotne jest kupno funkcjonalnej szafy – takiej, która oprócz wysokiego poziomu ochrony, zapewnia też wygodne korzystanie z niej.

Szafa na broń dostosowana do Twoich potrzeb i preferencji

Najlepszej klasy szafy na broń dostępne są w sklepie internetowym: https://www.hartmann-tresore.pl/produkty/sejfy-na-bron/lista. Hartmann Tresore to firma, która w swoim asortymencie ma szafy na broń sprawdzone i certyfikowane zgodnie z normą europejską we wszystkich rozmiarach i klasach bezpieczeństwa. Przetrzymywanie w militariów w skrytkach tej marki zapewni Ci spokój i wygodę.

Certyfikat jako gwarancja jakości i zgodności z przepisami

Bardzo istotnym elementem, na który trzeba zwracać uwagę podczas kupna szafy na broń, jest upewnienie się, że ma ona odpowiedni certyfikat wydany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie. Potwierdza on, że sejf spełnia odpowiednie standardy bezpieczeństwa i zgodności z przepisami.

Wartość certyfikatu dla konkretnego producenta urządzeń do przechowywania broni wynosi przeważnie około trzy lata, na co trzeba zwracać uwagę podczas kupna szafy na broń.

Jeżeli wiesz już, na co zwracać uwagę podczas wyboru sejfu na militaria, powinieneś też dowiedzieć się, jak ukryć szafę na broń, żeby znalezienie jej nie było łatwym zadaniem.

Gdzie umieścić szafę na broń?

Kiedy wybieramy miejsce na szafę na broń, bardzo ważne jest, żeby dokładnie przemyśleć to zagadnienie pod kątem logiki i bezpieczeństwa. Zamiast próbować schować dwumetrową szafę za obrazami czy innymi dekoracyjnymi przedmiotami, bardziej sensownym podejściem jest wybór odpowiedniego pomieszczenia.

Pomieszczenie na szafę na broń powinno być przede wszystkim ustronne. Warto postawić na gabinet bądź salonik. Miejsca te zapewniają prywatność i kontrolę dostępu do broni. Jeżeli jest to możliwe, najlepiej przeznaczyć osobne pomieszczenie na przechowywanie broni. Może to być specjalnie przygotowana stróżówka bądź mały magazynik, który jest całkowicie oddzielony od reszty domu.

Gdzie trzymać szafę na broń? Jakich pomieszczeń lepiej unikać?

Jeżeli nie chcesz bądź nie masz warunków do sprytnego ukrycia szafy, powinieneś co najmniej umieścić ją w odpowiednim do tego pomieszczeniu. Przede wszystkim należy unikać takich miejsc w domu, w których często przebywają domownicy, co zwiększa ryzyko nieuprawnionego dostępu do broni.

Łazienka bądź kuchnia to zły pomysł. Domownicy nie tylko często z nich korzystają, ale też panuje w nich wysoki poziom wilgoci i zmienne temperatury, co może mieć niekorzystny wpływ na szafę na broń oraz stricte na militaria.

Najlepszym miejscem na trzymanie szafy na broń jest specjalnie przystosowane do tego pomieszczenie. Jeżeli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz rozważyć przystosowanie osobnego pokoju na przechowywanie broni. Jeśli jednak nie ma w Twoim domu takich warunków, warto rozważyć garaż.

Szafa na broń w garażu – czy to dobry wybór?

Jednym z najczęściej rozważanych miejsc na umieszczenie szafy na broń jest garaż. Może to być atrakcyjne rozwiązanie dla niektórych posiadaczy militariów. Zaletą tego miejsca jest przede wszystkim dostęp do sporej przestrzeni. Garaż przeważnie jest obszernym pomieszczeniem, które bez problemu zapewni wygodny dostęp do szafy na broń.

Zaletą garażu jest też dyskrecja. Umieszczenie szafy na broń w garażu będzie o wiele lepszym pomysłem niż postawienie jej w bardziej widocznym miejscu, np. w sypialni czy salonie. Odpowiednio zamaskowana będzie mniej oczywista dla osób trzecich, co zwiększy poziom prywatności i bezpieczeństwa.

Postaw na garaż

Garaż to też świetny wybór na umiejscowienie szafy na broń dla strzelców, którzy często wykonują prace konserwacyjne związane z militariami. W pomieszczeniu tym często przechowywane są też różne akcesoria i sprzęty związane z bronią, które nie muszą być trzymane w sejfie, np. futerały czy kamizelki. Dlatego trzymanie militariów i rzeczy związanych z nimi w jednym miejscu, będzie zdecydowanie strzałem w dziesiątkę.

Jednak minusem umieszczenia szafy na broń w garażu jest fakt, że miejsce to jest narażone na zmienne warunki atmosferyczne.

Podsumowanie

Odpowiednie przechowywanie militariów to priorytet dla każdego posiadacza broni. Szafa na broń stanowi w tym przypadku doskonałe rozwiązanie — zapewnia bezpieczeństwo i pozwala uniknąć nieuprawnionego dostępu. Bardzo ważne jest umieszczenie jej w odpowiednim miejscu.

Ukrycie szafy na broń będzie stanowiło skuteczne zabezpieczenie przed potencjalnymi włamywaczami. Warto też umieścić ją w odpowiednim do tego pomieszczeniu — takim, w którym domownicy nie przebywają zbyt często.

Artykuł sponsorowany

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc