Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izraelska broń dla Serbii

Tajemniczym listopadowym kontrahentem Elbit Systems, który zamówił systemy PULS i bezzałogowe statki powietrzne Hermes 900, okazała się być Serbia. Fot. Elbit

30 grudnia prezydent Republiki Serbii Aleksandar Vučić ujawnił opinii publicznej, że to państwo, na którego czele stoi, jest nieujawnionym nabywcą izraelskiego uzbrojenia.

Mowa o listopadowej umowie zawartej przez koncern Elbit Systems, obejmującej dostawę polowych systemów rakietowych PULS i bezzałogowych statków powietrznych Hermes 900 do nieujawnionego wówczas państwa europejskiego. Wartość kontraktu sięga 335 mln USD, co dla niezbyt zamożnej Serbii nie jest kwotą małą. Realizacja zamówienia potrwa trzy i pół roku. Międzynarodowi komentatorzy wskazują, że jest to element lokalnego wyścigu zbrojeń, szczególnie z Chorwacją, która niedawno kupiła amerykańskie wyrzutnie M142 HIMARS do pocisków GMLRS i ATACMS. Stąd też Serbia sięgnęła po podobną broń z innego źródła, aby zachować równowagę w regionie. Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Serbii (Kopnena vojska) dysponują już – niemłodym wprawdzie, bo o jugosłowiańskim rodowodzie – 262-mm systemem rakietowym M87 Orkan-4, ma jednak zaledwie kilka wyrzutni. Z kolei lokalna firma EDePro rozwija 400 mm taktyczne pociski rakietowe Jerina-J, w ramach prac nad wieloprowadnicowym systemem rakietowym Šumadija, z głowicą o masie do 200 kg i o zasięgu do 280 km, lecz najwyraźniej wyniki prac nie są satysfakcjonujące na tyle, by czekać na ich wynik.

System PULS oferuje otwartą architekturę, umożliwiającą integrację istniejących i perspektywicznych systemów łączności oraz dowodzenia, a także elastyczność w dostosowywaniu się do specyficznych wymagań kontrahenta. Standardowo na kołowym nośniku montowany jest moduł wyrzutni z dwoma pakietami transportowo-startowymi do rakiet niekierowanych i pocisków kierowanych różnego typu. Mogą być to: 122 mm rakiety Accular (po 18 rakiet w pakiecie o zasięgu do 35 km), 160 mm pociski Accular (po 10 w pakiecie o zasięgu do 40 km), 306 mm pociski EXTRA (po cztery w pakiecie o zasięgu do 150 km) i pociski balistyczne Predator Hawk (po dwa w pakiecie o zasięgu do 300 km lub 370 km w wersji izraelskiej). Wyrzutnię PULS można zintegrować z wieloma typami  platform kołowych i gąsienicowych, co pozwala na dostosowanie do potrzeb konkretnego użytkownika, a stąd znaczne obniżenie kosztów utrzymania i szkolenia. Z kolei Hermes 900 to największy przedstawiciel rodziny bezzałogowych statków powietrznych Hermes w ofercie Elbit Systems. Bezzałogowiec klasy MALE może być wyposażony w różne systemy zadaniowe, głównie rozpoznawcze. Maszyna odznacza się masą startową ok. 1180 kg (w tym ładunek użyteczny sięga 350 kg, z tego 250 kg w komorze kadłubowej), wysokość lotu przekracza 9 km, zaś czas pozostawania w powietrzu sięga 36 h. Hermes 900 dysponuje satelitarnym i klasycznym system łączności. Wśród możliwego wyposażenia znaleźć można: układ podświetlania do uzbrojenia naprowadzanego na odbitą wiązkę lasera, stacje radiolokacyjne o zróżnicowanych funkcjach, wyposażenie do rozpoznania radioelektronicznego itp. Obydwa systemy zostały już kupione przez wielu odbiorców zagranicznych, w tym należących do NATO.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc