30 grudnia prezydent Republiki Serbii Aleksandar Vučić ujawnił opinii publicznej, że to państwo, na którego czele stoi, jest nieujawnionym nabywcą izraelskiego uzbrojenia.
Mowa o listopadowej umowie zawartej przez koncern Elbit Systems, obejmującej dostawę polowych systemów rakietowych PULS i bezzałogowych statków powietrznych Hermes 900 do nieujawnionego wówczas państwa europejskiego. Wartość kontraktu sięga 335 mln USD, co dla niezbyt zamożnej Serbii nie jest kwotą małą. Realizacja zamówienia potrwa trzy i pół roku. Międzynarodowi komentatorzy wskazują, że jest to element lokalnego wyścigu zbrojeń, szczególnie z Chorwacją, która niedawno kupiła amerykańskie wyrzutnie M142 HIMARS do pocisków GMLRS i ATACMS. Stąd też Serbia sięgnęła po podobną broń z innego źródła, aby zachować równowagę w regionie. Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Serbii (Kopnena vojska) dysponują już – niemłodym wprawdzie, bo o jugosłowiańskim rodowodzie – 262-mm systemem rakietowym M87 Orkan-4, ma jednak zaledwie kilka wyrzutni. Z kolei lokalna firma EDePro rozwija 400 mm taktyczne pociski rakietowe Jerina-J, w ramach prac nad wieloprowadnicowym systemem rakietowym Šumadija, z głowicą o masie do 200 kg i o zasięgu do 280 km, lecz najwyraźniej wyniki prac nie są satysfakcjonujące na tyle, by czekać na ich wynik.
System PULS oferuje otwartą architekturę, umożliwiającą integrację istniejących i perspektywicznych systemów łączności oraz dowodzenia, a także elastyczność w dostosowywaniu się do specyficznych wymagań kontrahenta. Standardowo na kołowym nośniku montowany jest moduł wyrzutni z dwoma pakietami transportowo-startowymi do rakiet niekierowanych i pocisków kierowanych różnego typu. Mogą być to: 122 mm rakiety Accular (po 18 rakiet w pakiecie o zasięgu do 35 km), 160 mm pociski Accular (po 10 w pakiecie o zasięgu do 40 km), 306 mm pociski EXTRA (po cztery w pakiecie o zasięgu do 150 km) i pociski balistyczne Predator Hawk (po dwa w pakiecie o zasięgu do 300 km lub 370 km w wersji izraelskiej). Wyrzutnię PULS można zintegrować z wieloma typami platform kołowych i gąsienicowych, co pozwala na dostosowanie do potrzeb konkretnego użytkownika, a stąd znaczne obniżenie kosztów utrzymania i szkolenia. Z kolei Hermes 900 to największy przedstawiciel rodziny bezzałogowych statków powietrznych Hermes w ofercie Elbit Systems. Bezzałogowiec klasy MALE może być wyposażony w różne systemy zadaniowe, głównie rozpoznawcze. Maszyna odznacza się masą startową ok. 1180 kg (w tym ładunek użyteczny sięga 350 kg, z tego 250 kg w komorze kadłubowej), wysokość lotu przekracza 9 km, zaś czas pozostawania w powietrzu sięga 36 h. Hermes 900 dysponuje satelitarnym i klasycznym system łączności. Wśród możliwego wyposażenia znaleźć można: układ podświetlania do uzbrojenia naprowadzanego na odbitą wiązkę lasera, stacje radiolokacyjne o zróżnicowanych funkcjach, wyposażenie do rozpoznania radioelektronicznego itp. Obydwa systemy zostały już kupione przez wielu odbiorców zagranicznych, w tym należących do NATO.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu