5 grudnia Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że żołnierze z 18. Brygady Artylerii zrealizowali pierwsze, w Polsce, strzelanie rakietowe z artyleryjskich wyrzutni rakietowych Homar-K.
Powyższe strzelanie, z użyciem amunicji bojowej (CGR-080), przeprowadzono na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Jest to ważne wydarzenie w historii projektu – dostawy wyrzutni rozpoczęły się pod koniec 2023 roku. Obecnie w strukturach Wojska Polskiego znajduje się 35 egzemplarzy, a kolejnych 31 modułów (dostarczone przez stronę koreańską) jest integrowane z elementami krajowymi – podwoziami Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS, środkami łączności czy Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem TOPAZ.
W ramach umowy, zawartej w listopadzie 2022 roku, Agencja Uzbrojenia zakontraktowała zakup 218 wyrzutni rakietowych Hanwha Aerospace K239 Chunmu. Druga, zawarta warunkowo w kwietniu 2024 roku, obejmowała 72 kolejnych. Ostatecznie jej finansowanie zostało uruchomione 27 listopada bieżącego roku. Dwie z nich trafią do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.
Artyleryjskie wyrzutnie rakietowe Homar-K mają stanowić jeden z fundamentów gruntownie modernizowanej i rozbudowywanej artylerii Wojska Polskiego. Obecnie ich uzupełnieniem jest 20 wyrzutni M142 HIMARS, które dostarczono ze Stanów Zjednoczonych na mocy umowy z 2019 roku. Agencja Uzbrojenia prowadzi negocjacje w sprawie zakupu kolejnych amerykańskich wyrzutni – umowa ramowa opiewa na 500 sztuk, jednak docelowa liczba może być mniejsza.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu