Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Hiszpańskie Leopardy 2 dla Ukrainy?

Jeden z hiszpańskich Leopardów 2A4 z Regimiento de Caballería „Montesa” n°3, zdjęcie z 2014 r. Fot. Ejército de Tierra.

Jak podaje hiszpański dziennik „El País”, hiszpański rząd zgłasza gotowość znacznego zwiększenia dostaw uzbrojenia dla Kijowa. Wśród możliwych do przekazania systemów uzbrojenia wymienia się czołgi Leopard 2 i rakietowy zestaw przeciwlotniczy krótkiego zasięgu.

5 czerwca dziennik „El País” – związany z Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (Partido Socialista Obrero Español, PSOE), której politykiem jest obecny premier Pedro Sánchez – opublikował w swoim internetowym wydaniu artykuł, z którego wynika, że rząd Hiszpanii jest gotowy na znaczące zwiększenie pomocy sprzętowej dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Sánchez takie obietnice miał złożyć jeszcze 21 kwietnia podczas wizyty w Kijowie. W ramach najnowszego programu, Madryt przekazałby rakietowy zestaw przeciwlotniczy Aspide (jedną baterię) i ok. 40 czołgów Leopard 2. Poza tym Hiszpania zapewniłaby odpowiednie szkolenie Ukraińców w posługiwaniu się nowym uzbrojeniem. „El País” pisze, że obecnie trwają już negocjacje odnośnie przekazania baterii Aspide, natomiast w przypadku czołgów trzeba jeszcze przeprowadzić ocenę przydatności technicznej wytypowanych wozów. Przekazanie Aspide ma nastąpić poprzez biuro koordynujące dozbrajanie Kijowa, które działa w Stuttgarcie w RFN. Do tej pory najsilniejszym uzbrojeniem przekazanym przez Hiszpanię były jednorazowe granatniki przeciwpancerne Instalaza C90-CR(M3), poza tym dostarczyła ona amunicję strzelecką i pojazdy opancerzone ewakuacji medycznej.

W przypadku Leopardów 2, chodzi o czołgi wersji A4, które od ponad dekady są zmagazynowane w bazie logistycznej Agrupación de Apoyo Logístico n°41 (AALOG 41) Wojsk Lądowych (Ejército de Tierra) Hiszpanii w Saragossie. W 1995 r. Hiszpania wypożyczyła od Niemiec 108 używanych Leopardów 2A4 jako rozwiązanie pomostowe, aby nabrać wprawy w eksploatacji takich wozów zanim do uzbrojenia Ejército de Tierra wejdzie 308 fabrycznie nowych Leopardo 2E (Leopard 2A6E). Ostatecznie zakończyło się na zamówieniu 219 Leopardo 2E, a w ramach tańszego rozwiązania Hiszpania odkupiła leasingowane wcześnie Leopardy 2. 54 z nich wycofano z linii i zmagazynowano. Oryginalnie Hiszpania planowała przebudować je na na wozy inżynieryjne i nośniki mostów szturmowych. Jednak z powodu braku funduszy nigdy do tego nie doszło. Zamiast tego czołgi rozkompletowano (usunięto z nich akumulatory i wszelkie ciecze robocze) i tak są przechowywane do dziś. Około 40 z nich można byłoby przywrócić do pełnej sprawności (co wymagałoby zaangażowania przemysłu). „El País” nie precyzuje, kto miałby pokryć koszty remontu. Kilka lat temu wozy te znajdowały się w sferze zainteresowanie polskiego resortu obrony, ale ich stan techniczny uznano za zły i wymagający zbyt poważnych nakładów finansowych oraz wkładu pracy w stosunku do ceny zaproponowanej przez stronę hiszpańską.

Natomiast szkolenie ukraińskich czołgistów – wg „El País” – miałoby zacząć się na Łotwie, gdzie w ramach NATO-wskiej misji Enhanced Forward Presence (EFP) stacjonuje hiszpański batalion wyposażony w sześć czołgów Leopardo 2E, a zostać dokończone w Hiszpanii. Jeśli zaś chodzi o system przeciwlotniczy Aspide, hiszpański dziennik jest bardziej lakoniczny, ograniczając się do stwierdzenia, że chodzi o jedną baterię wycofaną z eksploatacji. Hiszpania kupiła Aspide Mk. 1 najpierw dla przeciwlotników wojsk lądowych w 1985 r. Łącznie było to sześć baterii z zapasem 200 pocisków rakietowych. Wszystkie były skupione w stacjonującym w Kartagenie Regimiento de Artillería Antiaérea nº73. Armia wycofała Aspide pod koniec 2020 r., gdy w toku szkolenia wystrzelono ostatnie pociski rakietowe. Drugim hiszpańskim użytkownikiem Aspide są Siły Powietrzne (Ejército del Aire), dla których kupiono nowocześniejszą wersję Aspide 2000 (dwie baterie) w 1996 r. Każda z baterii może składać się z dwóch lub czterech sekcji (plutonów) ogniowych, każda z dwoma czteropociskowymi wyrzutniami. Pozostają w wyposażeniu przeciwlotniczego Escuadrón de Apoyo al Despliegue Aéreo (EADA). Ejército del Aire od kilku lat analizuje możliwość zastąpienia ich nowoczesnym systemem. Z tego wniosek, że Ukraina mogłaby dostać system po EADA.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Hiszpańskie Leopardy 2 dla Ukrainy?”

  1. Ukrainie bardziej teraz przydadzą się wszystkie odmiany T-72 (w tym modernizowane, np. PT-91), niż sprzęt NATO (także BWP, BTR, MTLB, BM, Mi, MiG i Su). Nieprzeszkolony żołnierz będzie miał z nowym i nieznanym sprzętem problem. Używane Leopardy i Abramsy powinny trafić do krajów NATO wspierających Ukrainę.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc