29 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu dwóch umów z korporacją Lockheed Martin dotyczących obu programów rakietowych wyrzutni artyleryjskich – M270A2 oraz M142. Co ciekawe, fundusze obejmują także zlecenie eksportowe.
W ramach pierwszego z nich producent ma kontynuować modernizację gąsienicowych wyrzutni M270 MLRS do standardu M270A2. Powyższa umowa ma wartość 224 mld USD i obejmuje połączone zlecenie – część funduszy pochodzi z budżetu armii amerykańskiej (głównego użytkownika) oraz Wielkiej Brytanii (poprzez procedurę FMS). Biorąc pod uwagę wartość, prace będą obejmować około 40 wyrzutni. Dostawy mają zostać zrealizowane do kwietnia 2026 roku. W przypadku US Army, jest to kolejna transza M270, które będą przechodzić modernizację – docelowo ma ona objąć 385 wyrzutni (225 A1 oraz 160 A0, które znajdują się w rezerwie sprzętowej). Brytyjczycy podpisali międzyrządową umowę LoA w marcu 2021 roku – obejmuje ona modyfikację 44 M270, które mają trafiać transzami do zakładów Lockheed Martin w latach 2022-2025. Program pozwoli na utrzymanie ich w linii do 2050 roku.
W ramach programu modernizacji, wyrzutnie M270A2 otrzymują nowe jednostki napędowe, przeprojektowane kabiny załogi (wyposażone w fotele pochłaniające energię min i improwizowanych ładunków wybuchowych, a także poprawioną ergonomię umiejscowienia elementów wyposażenia pokładowego) oraz system kierowania ogniem CFCS, który ma pozwolić na integrację wyrzutni z nowymi typami amunicji.
Druga umowa, o wartości 205 mln USD, dotyczy kontynuacji produkcji wyrzutni M142 HIMARS wraz z pakietami części zamiennych. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę funduszy w kwocie 81,3 mln USD. Realizacja zlecenia ma zakończyć się pod koniec kwietnia 2025 roku. Całość, I transzy, kwoty pochodzi z budżetu Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Powyższe wyrzutnie są popularnym typem uzbrojenia w amerykańskich siłach zbrojnych oraz rosnącej liczby klientów eksportowych – w październiku 2020 roku korporacja Lockheed Martin świętowała dostarczenie 500. egzemplarza seryjnego. Zgodnie z deklaracjami, w bieżącym roku mają rozpocząć się dostawy do Polski, która dotychczas zamówiła 20 wyrzutni wraz z pakietem dodatkowym obejmującym m.in. amunicję.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu