Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dodatkowe systemy ROGUE-Fires dla US Marine Corps

US Marine Corps zamawia kolejne wyrzutnie ROGUE-Fires systemu NMESIS. Fot. US Marine Corps

2 października firma Oshkosh Defense poinformowała o zawarciu umowy na dostawę dodatkowych bezzałogowych wyrzutni ROGUE-Fires systemu NMESIS dla US Marine Corps.

Zamówienie ma wartość 39,5 mln USD. Dzięki tym środkom producent dostarczy Korpusowi Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki dodatkowe samobieżne bezzałogowe wyrzutnie ROGUE-Fires (Remotely Operated Ground Unit for Expeditionary Fires, w wolnym tłumaczeniu Bezzałogowy Ekspedycyjny Pojazd Lądowy do Zadań Ogniowych) i powiązane z nimi wyposażenie. Umożliwi to rozszerzenie zakresu testów, prowadzonych od jakiegoś czasu najpierw na pojazdach demonstracyjnych, a od sierpnia 2023 r. na sześciu systemach bardziej zbliżonych do ewentualnego modelu seryjnego. W nieodległej przyszłości US Marine Corps wyposaży swoją artylerię rakietową w większą liczbę ROGUE-Fires w ramach programu Force Design 2030. Nie podano, ile pojazdów otrzyma Korpus w ramach wspomnianego zamówienia.

Pat Williams, dyrektor programowy w Oshkosh Defence, powiedział, że: - Firma Oshkosh Defense jest zaangażowana w zapewnienie innowacyjnych zdolności krytycznych dla US Marine Corps i jego planów modernizacyjnych. Dodał, że: - Elastyczna konstrukcja ROGUE-Fires wykorzystuje rozwiązania nowej generacji i umożliwia integrację różnych systemów uzbrojenia w celu dostosowania konfiguracji do danej misji.

Wyrzutnia systemu ROGUE-Fires oparta jest na zmodyfikowanym podwoziu wielozadaniowego pojazdu taktycznego JLTV, produkowanego przez Oshkosh Defense (choć w 2023 r. kolejne wieloletnie zmówienie na nie otrzymała firma AM General). Poza drobnymi zmianami w konstrukcji, kluczową zmianą jest usunięcie kabiny i dodanie urządzeń zapewniających możliwość zdalnego sterowania pojazdem lub poruszania się w trybie autonomicznym. Ich podstawowym zadaniem będzie pełnienie funkcji nośnika  wyrzutni przeciwokrętowych pocisków kierowanych Kongsberg NSM w ramach systemu NMESIS (Navy-Marine Expeditionary Ship Interdiction System). Tym samym będą one rdzeniem sił przeciwokrętowych Korpusu Piechoty Morskiej, nie tylko o zadaniach defensywnych. Niewielkie gabaryty i niska masa wyrzutni mają ułatwiać jej transport między wyspami atoli i archipelagów na Pacyfiku, zaś zastosowanie elementów standardowego dla Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych podwozia ma uprościć logistykę.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc