11 czerwca na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację w sprawie budowy drugiej linii produkcyjnej armatohaubic Krab w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. w Gliwicach.
Autorami powyższej interpelacji, która została przesłana do Ministerstwa Obrony Narodowej w połowie maja bieżącego roku, są Jarosław Wiesław Wieczorek oraz Waldemar Andzel (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość). W powyższym dokumencie czytamy, 13 października 2023 roku w Gliwicach została podpisana umowa inwestycyjna na uruchomienie drugiej linii produkcyjnej haubic samobieżnych AHS Krab. Kwota przeznaczona w umowie na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego wynosi 800 mln zł. W obliczu wojny w Ukrainie konieczna jest szybka i rzetelna realizacja tego przedsięwzięcia. Sprzęt pancerny dalej odgrywa fundamentalną rolę w strategiach obronnych i kontrofensywnych, tym bardziej sprzęt sprawdzony w warunkach konfliktów zbrojnych. Doceniana przez ekspertów wojskowych jakość i skuteczność armatohaubicy Krab winna być przyczynkiem do natychmiastowej realizacji uruchomienia rzeczonej drugiej linii produkcyjnej. Co istotne to fakt, że mówimy o produkcji sprzętu polskiego projektu w oparciu o polski przemysł zbrojeniowy. Niezależnie od ważnych zakupów sprzętu wojskowego poza granicami naszego państwa należy zwiększać wszelkie moce wytwórcze w zakładach zbrojeniowych w Polsce. Wszelka zwłoka w tym zakresie może być bardzo niebezpieczna. W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z pytaniami:
Przypomnijmy, deklaracja uruchomienia drugiej linii 155 mm armatohaubic Krab w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. w Gliwicach została ogłoszona przez ówczesnych członków rządu – prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera i ministra obrony Mariusza Błaszczaka w kwietniu 2023 roku. W grudniu 2023 roku Agencja Uzbrojenia oraz Huta Stalowa Wola S.A. podpisały umowę ramową w sprawie potencjalnej dostawy 152 armatohaubic Krab wraz z elementami wchodzącymi w skład dywizjonowych modułów ogniowych. Dotychczas nie uruchomiono realizacji fazy wykonawczej.
Dotychczas Huta Stalowa Wola S.A. wraz z partnerami, m.in. Grupą WB, dostarczył ponad 80 seryjnych Krabów. Część z nich trafiła, w ramach programu pomocy wojskowej, na Ukrainę. Dostawa już zakontraktowanych ma zakończyć się (według aktualnego harmonogramu) do końca 2027 roku – wówczas (o ile nic się nie zmieni) Wojsko Polskie będzie posiadać około 116 Krabów. Będą stanowić uzupełnienie do już zamówionych (i częściowo dostarczonych) 364 armatohaubic K9 Thunder.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Po co komu czołgi skoro byle dron go rozwali.