Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chiny wysłały trzech astronautów na stację kosmiczną Tiangong

Załoga Shenzhou 15 podczas startu. Fot. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna

29 listopada czwarta załoga niedawno ukończonej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong wyruszyła z Centrum Lotów Kosmicznych Jiuquan na pustyni Gobi w drogę na orbitę okołoziemską.

Rakieta nośna Chang Zheng 2F wystartowała z kosmodromu o godzinie 14:08 czasu polskiego. Po dziesięciu minutach lotu statek kosmiczny Shenzhou 15 odłączył się od nosiciela i rozpoczął zbliżanie do stacji kosmicznej, której nazwa w języku chińskim to „Niebiański Pałac”.

Nazwiska członków załogi, która po około 6,5 godzinach (20:42 czasu polskiego) połączyła się ze stacją kosmiczną na wysokości około 400 km nad powierzchnią Ziemi, poznaliśmy zaledwie dzień przed startem. Dowódca misji Fei Junlong, a także Deng Qingming i Zhang Lu spędzą na orbicie najbliższe pół roku i przeprowadzą w tym czasie ponad 100 eksperymentów przy użyciu 24 specjalnie zaprojektowanych wnęk eksperymentalnych zainstalowanych w nowych modułach Wentian i Mengtian. Dotychczasowa załoga w składzie: Chen Dong, Liu Yang i Cai Xuzhe, przebywa na orbicie od 5 czerwca br. i wróci na Ziemię najprawdopodobniej 5 grudnia br.

Zdjęcie stacji kosmicznej Tiangong zrobione z pokładu Shenzhou 15 przed dokowaniem. Fot. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna

W oczekiwaniu na przybycie astronautów na stację kosmiczną, dwa tygodnie wcześniej (12 listopada) Chiny wysłały na orbitę statek towarowy Tianzhou 5, który dostarczył na Tiangong około 5 ton towarów i materiałów niezbędnych do funkcjonowania załogi oraz 1,4 t paliwa, które niezbędne jest do utrzymania stacji kosmicznej na właściwej orbicie.

Misja Shenzhou 15 kończy serię 11 startów zaplanowanych do zbudowania Tiangong i doprowadzenia jej do pełnej funkcjonalności. Warto podkreślić, że moduł podstawowy – Tianhe ‒ wysłano na orbitę wokołoziemską zaledwie 18 miesięcy temu ‒ w kwietniu 2021 r. Dla porównania budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS – International Space Station) rozpoczęto w 1998 r., a ostatni wyniesiony z pomocą promu kosmicznego moduł ‒ Leonardo ‒ dołączony do niej został w 2011 r. W 2021 r. do ISS dołączył jeszcze rosyjski moduł Nauka.

Szóstka astronautów na pokładzie Tiangong. Fot. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna

Chińska Republika Ludowa nie była nigdy częścią międzynarodowego projektu, a tym samym żaden tajkonauta nie był nigdy na pokładzie ISS. Ukończona chińska stacja kosmiczna jest w sumie o 80% mniejsza od swojej międzynarodowej odpowiedniczki, ale stanowi doskonałą platformę do zdobywania doświadczeń przez Państwo Środka w zakresie badań w środowisku mikrograwitacji.

Chiny planują utrzymać Tiangong na orbicie co najmniej przez dekadę, a to oznacza, że chińska stacja może na początku czwartej dekady XXI wieku być jedyną załogową stacją kosmiczną na orbicie okołoziemskiej po planowanym wycofaniu ISS z użytkowania pod koniec dekady. Przez najbliższe pięć dni, na orbicie okołoziemskiej w dwóch stacjach kosmicznych przebywać będzie w sumie 13 astronautów z czterech państw.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc