Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

BSP Orlik przyleci w 2023 roku

Według deklaracji MON, pierwsze zestawy Orlik trafią do Wojska Polskiego w 2023 roku. Fot. Łukasz Pacholski

8 lipca na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) w sprawie realizacji krajowych zamówień na bezzałogowe aparaty latające.


W powyższej interpelacji Paweł Bejda skierował do MON trzy pytania:

  1. Kiedy do polskiej armii trafią drony zamówione w PGZ, tj. Orlik i Wizjer?
  2. Czy rozważa Pan zerwanie umów z PGZ na skutek nierealizowania ich zgodnie z oczekiwaniami wojska, aby w to miejsce zamówić kolejne moduły Gladius?
  3. Polski przemysł udowodnił, że posiada zdolności przemysłowe do produkcji dronów taktycznych. Czy w związku z tym zamierza Pan umożliwić polskim zakładom rozwinięcie tych zdolności w ramach zadania Gryf, czy też będzie kontynuowana polityka zamawiania dronów zagranicznych?

Odpowiedzi udzielił, zgodnie z tradycją, wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej, uprzejmie informuję, że - zgodnie z obowiązującym harmonogramem dostaw - bezzałogowe systemy powietrzne (BSP) klasy taktycznej krótkiego zasięgu ORLIK zostaną dostarczone w latach 2023-2024, natomiast dostawy bezzałogowych systemów powietrznych klasy mini WIZJER zostaną zrealizowane w latach 2024-2026. Jednocześnie informuję, że w zakresie umowy na dostawę BSP ORLIK wykonawca nie informował MON o braku możliwości realizacji zamówienia.

Umowa na zakup ośmiu systemów (z opcją na cztery kolejne) została zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia oraz konsorcjum składającym się z Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 S.A. oraz PIT-RADWAR S.A. 30 listopada 2018 roku. Zgodnie z jej zapisami dostawy miały zostać zrealizowane w latach 2021-23 (w przypadku wykorzystania opcji do 2026 roku). Ze względu na pandemię COVID-19 harmonogram został przesunięty o 11 miesięcy. Każdy zestaw ma składać się z pięciu platform powietrznych PGZ-19RA, wyrzutni startowej, Wozu logistycznego, Naziemnej Stacji Kontroli, Naziemnego Terminala Danych, Wynośnego Terminala Wideo oraz Przenośnego Terminala Wideo. Dodatkowo dostawca ma dostarczyć także zintegrowany system szkolno-logistyczny wraz z niezbędnymi pakietami. Maksymalna masa startowa BSP wynosi do 150 Ładunek użyteczny stanowi głowica optoelektroniczna składająca się z kamery dziennej, kamery na podczerwień, dalmierza laserowego i również laserowego wskaźnika celu. Ponadto PGZ-19RA wyposażony jest w szczelinowy radar SAR o bardzo wysokiej rozdzielczości. Lądowanie odbywa się w sposób klasyczny lub przy pomocy spadochronu.

Umowa na dostawy 25 zestawów bezzałogowych aparatów powietrznych klasy mini, które kryją się pod kryptonimem Wizjer została zawarta 29 grudnia 2021 roku i według harmonogramu ma zostać zrealizowana do 2027 roku.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “BSP Orlik przyleci w 2023 roku”

  1. sidematic, odpowiedź na trzecie pytanie jest w odpowiedzi na pierwsze pytanie. Zresztą jest to pytanie retoryczne.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc