Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Barak ER wdrożony do produkcji seryjnej

Korporacja IAI poinformowała o rozpoczęciu produkcji pierwszej partii seryjnej pocisków Barak ER dla nieujawnionego klienta. Fot. IAI

13 kwietnia izraelska korporacja Israel Aerospace Industries poinformowała o zakończeniu procesu badawczego i rozpoczęciu produkcji seryjnej pierwszej partii pocisków przeciwlotniczych Barak ER. Według deklaracji, dostawy mają rozpocząć się w trzecim kwartale bieżącego roku.

Izraelski producent nie ujawnia klienta, co jest częstą praktyką dla firm izraelskich oraz odbiorców sprzętu wojskowego z tego państwa. Zakończenie procesu badawczego było możliwe m.in.. dzięki próbom ogniowym, które zrealizowano w marcu - wówczas odpalono dwa pociski, a testy zakończyły się wynikiem pozytywnym.

Barak ER stanowi kolejny element systemu obrony przeciwlotniczej Barak MX. Pozwala na zwalczanie celów latających (w tym balistycznych) w odległości do 150 km od stanowiska ogniowego. Może stanowić jednostkę ogniową wyrzutni wraz z pociskami Barak LRAD (zasięg 70 km) oraz Barak MRAD (35 km).

Barak ER jest oferowany w ramach rodziny Barak MX państwom poszukującym uzupełnienia dla zestawów obrony przeciwlotniczej Raytheon Patriot. Wśród nich wymienia się Polskę, gdzie IAI promuje Barak-MX, jako rozwiązanie dla systemu Narew. Obecnie systemy przeciwlotnicze Barak są eksploatowane przez siły zbrojne Izraela, Indii oraz Azerbejdżanu. W przypadku tego ostatniego użytkownika przeszły test bojowy w realnych walkach w czasie konfliktu o Górski Karabach, gdzie - podobno - odnotowano zestrzelenie przez system Barak-8 (Barak-MX) pocisku balistycznego systemu 9K720E Iskander-E.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 comments on “Barak ER wdrożony do produkcji seryjnej”

  1. Dokładnie TAK. NAJGORSZY to jest ten ciągły brak decyzji, i to ciągłe i nieskończone odkładanie tej decyzji w czasie ---- szczególnie w obliczu zagrożenia, przed którym stoi Polska.

  2. Bardzo dobry i wielowarstwowy system, w wersji barak ER pewnie może być tańszy niż przereklamowany Patriot. Nic tylko przetestować i wreszcie zamówić gdy parametry będzie spełniał jako uzupełnienie a raczej dominacja ( gdy atrakcyjny kosztowo) w programie Wisła. Brytyjska oferta na Narew z CAMM/ CAMM-ER też bardzo ciekawa oferta i to z dużym transferem technologii oraz szeroką współpracą.

  3. Jak już, to systemy IAI Barak-MX w ich wersjach MR/LR/ER (35/75/150 km), to stanowiły by wtedy DOKOMPLETOWANIE systemów Patriot PAC-3, natomiast absolutnie nie miałyby ich zastąpić. Patrioty PAC-3 wchodzące w program WISŁA posiadają osiągi, których nie posiada żadna z wersji Baraka-MX. Natomiast IAI Barak-MX w ich wersjach MR/LR/ER są cenowo nieporównywalnie tańsze niż Patrioty PAC-3, i byłyby one dlatego idealnym kandydatem w naszym programie NAREW.

  4. Systemy p.lot. IAI Barak-MX, w wersjach MR/LR/ER (35/75/150 km), zresztą dokładnie identycznie jak i systemy CAMM / CAMM-ER, NIE SĄ w ogóle porównywalne z systemami Patriot PAC-3, które posiadają znacznie wyższe osiągi (jak np. szybkość efektorów, max. zasięg, max. pułap). Systemy Patriot PAC-3 wchodzą w program WISŁA --- również w przyszłości, o ile dojdzie do zrealizowania przez Wojsko Polskie zakupu jego wersji PAAC-4, używającej ponad dwukrotnie tańszych (lecz prawie równie dobrych!!) aniżeli te "oryginalne", efektorów SkyCeptor, będących dokładną amerykańską licencyjną kopią pocisków Rafael'a STUNNER -- pierwotnie obsługujących izraelskie systemy Rafael'a, p.lot. i anty-balistyczne "Proca Dawidowa". Natomiast systemy IAI Barak-MX, w ich wersjach MR/LR/ER, lub systemy Rafael'a SPYDER, w ich wersjach SR/MR/LR/ER, jak również i systemy CAMM / CAMM-ER mogłyby DOKOMPLETOWAĆ systemy klasy WISŁA, jak te obecne polskie Patrioty PAC-3 (kiedyś w przyszłości to być może i w ich wersji PAAC-4), lub systemy do nich porównywalne w klasie WISŁA, jak np. Rafael'a "Proca Dawidowa". Ale WTEDY, to te trzy systemy (Barak-MX, SPYDER, CAMM/CAMM-ER), działałyby w Polsce w programie NAREW. To, co można tutaj NA PEWNO powiedzieć, to jest TO, iż przynajmniej odnoście systemów IAI Barak-MX, oraz Rafael'a SPYDER w klasie NAREW, to są one oba NIEPORÓWNYWALNIE TAŃSZE, jeśli chodzi o ich cenę, niż te będące w klasie WISŁA amerykańskie systemy Patriot PAC-3....... (Plus, byłby wtedy , i to w OBU wypadkach, znaczący, czyli DUŻY transfer technologii dla naszej polskiej zbrojeniówki, w przeciwieństwie do praktyczne ZEROWEGO transferu technologi w przypadku tych w dodatku horrendalnie drogich amerykańskich Patriotów PAC-3....).

  5. Systemy p.lot. IAI Barak-MX, w wersjach MR/LR/ER (35/75/150 km), zresztą dokładnie identycznie jak i systemy CAMM / CAMM-ER, NIE SĄ w ogóle porównywalne z systemami Patriot PAC-3, które posiadają znacznie wyższe osiągi (jak np. szybkość efektorów, max. zasięg, max. pułap). Systemy Patriot PAC-3 wchodzą w program WISŁA --- również w przyszłości, o ile dojdzie do zrealizowania przez Wojsko Polskie zakupu jego wersji PAAC-4, używającej ponad dwukrotnie tańszych (lecz prawie równie dobrych!!) aniżeli te "oryginalne", efektorów SkyCeptor, będących dokładną amerykańską licencyjną kopią pocisków Rafael'a STUNNER -- pierwotnie obsługujących izraelskie systemy Rafael'a, p.lot. oraz anty-balistyczne "Proca Dawidowa". Natomiast systemy IAI Barak-MX, w ich wersjach MR/LR/ER, lub systemy Rafael'a SPYDER, w ich wersjach SR/MR/LR/ER, jak również i systemy CAMM / CAMM-ER mogłyby DOKOMPLETOWAĆ systemy klasy WISŁA, jak te obecne polskie Patrioty PAC-3 (kiedyś w przyszłości to być może i w ich wersji PAAC-4), lub systemy do nich porównywalne w klasie WISŁA, jak np. Rafael'a "Proca Dawidowa". Ale WTEDY, to te trzy systemy (Barak-MX, SPYDER, CAMM/CAMM-ER), działałyby w Polsce w programie NAREW. To, co można tutaj NA PEWNO powiedzieć, to jest TO, iż przynajmniej odnoście systemów IAI Barak-MX, oraz Rafael'a SPYDER w klasie NAREW, to są one oba NIEPORÓWNYWALNIE TAŃSZE, jeśli chodzi o ich cenę, niż te będące w klasie WISŁA amerykańskie systemy Patriot PAC-3....... (Plus, byłby wtedy , i to w OBU wypadkach, znaczący, czyli DUŻY transfer technologii dla naszej polskiej zbrojeniówki, w przeciwieństwie do praktyczne ZEROWEGO transferu technologi w przypadku tych w dodatku horrendalnie drogich amerykańskich Patriotów PAC-3....).

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc