Zaloguj

Śmigłowce w obronie przeciwdronowej

Obecnie trudne do wcześniejszego wykrycia i odparcia ataki dronów powodują, że pilnie poszukuje się nowych sposobów przeciwdziałania temu gwałtownie rozwijającemu się zagrożeniu.

Obecnie trudne do wcześniejszego wykrycia i odparcia ataki dronów powodują, że pilnie poszukuje się nowych sposobów przeciwdziałania temu gwałtownie rozwijającemu się zagrożeniu.

Śmigłowce w obronie przeciwdronowej

Coraz częściej w ostatnim czasie słyszymy o poszukiwaniu kolejnych nowych narzędzi przeznaczonych do zwalczania zagrożenia ze strony coraz bardziej niebezpiecznych bezzałogowych statków powietrznych (BSP), a szczególnie coraz częściej stosowanych dronów kamikaze. Już pierwsze eksperymenty z zastosowaniem śmigłowców do nowego zadania przyniosły wymierne efekty. Jak dotąd nie udało się znaleźć skutecznej odpowiedzi na tanie oraz proste BSP i drony. Jest wiele luk w systemach obrony przeciwlotniczej, które wykorzystuje przeciwnik.

W tej dość skomplikowanej i zmieniającej dotychczasowe procedury sytuacji wzrostu zagrożenia z powietrza należy umiejętnie dokonać korekty taktyki i eksperymentować z zastosowaniem tego sprzętu, który wojsko ma do dyspozycji oraz w miarę możliwości przyśpieszyć wdrażanie nowego narzędzia bardziej odpowiedniego i tańszego możliwego do zastosowania do obrony i ochrony żołnierzy, sprzętu wojskowego oraz infrastruktury. Na razie przemysł nie dostarczył jeszcze oczekiwanej przez żołnierzy nowej broni skutecznej w walce z niewielkimi bezzałogowymi aparatami latającymi, czyli wysokoenergetycznego systemu broni laserowej (HELWS – High-Energy Laser Weapon System).

Ponieważ tradycyjne naziemne systemy przeciwlotnicze wojsk lądowych mają problem z eliminowaniem zagrożeń tego typu z powietrza w Stanach Zjednoczonych z konieczności postanowiono sprawdzić m.in. śmigłowiec bojowy AH-64 Apache w nowej dla niego roli wysoce mobilnego systemu przeznaczonego do obrony przed BSP i dronami, wysuniętego w kierunku nadlatujących bezzałogowych aparatów latających.

Podstawowe uzbrojenie AH-64 Apache stanowi rodzina kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powierzchnia (powietrze-ziemia, powietrze-woda) AGM-114 Hellfire, przeznaczonych do zwalczania szerokiego spektrum obiektów na polu walki, głównie jednak czołgów oraz innych opancerzonych wozów bojowych. Ale to nie wszystko, ponieważ w ostatnim czasie powstały odmiany Hellfire dostosowane do zwalczania śmigłowców i większych BSP (taktyczne średnie – masa startowa 150-600 kg, taktyczne małe – masa startowa 15-150 kg; maksymalna prędkość lotu – 250 km/h). Co prawda użycie Hellfire do zwalczania prostych, małych i tanich bezzałogowych aparatów latających (BSP klasy mini i drony kamikaze) nie ma uzasadnienia ekonomicznego, to jednak tam gdzie bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, uzbrojenia i sprzętu wojskowego o dużej wartości oraz życie amerykańskich żołnierzy jest zagrożone, koszty nie liczą się tak bardzo. Uznano po prostu, że dopóki nie będzie możliwości zastosowania do wykonania tego zadania prostego i taniego narzędzia jakim będzie wysokoenergetyczny system broni laserowej (HELWS) należy stosować to co jest obecnie w dyspozycji wojska.

 

Śmigłowce w obronie przeciwdronowej

Opublikowane we wrześniu bieżącego roku przez Dowództwo Centralne Stanów Zjednoczonych (US Central Command, USCENTCOM) nagranie pokazuje śmigłowiec AH-64D Longbow Apache armii amerykańskiej skutecznie eliminujący bezzałogowy cel powietrzny. Ma to miejsce podczas ćwiczeń „Red Sands” przeprowadzonych w Arabii Saudyjskiej. Było to wspólne przedsięwzięcie USCENTCOM i Arabii Saudyjskiej (państwo to jest stale zagrożone przez rozpoznawcze i uderzeniowe bezzałogowce wykorzystywane przez rebeliantów Huti w wojnie domowej w Jemenie wspieranych przez Iran; przed analogicznymi wyzwaniami stoi Izrael do którego tego typu niebezpieczeństwo dociera z terytorium Syrii i Libanu i jest również sponsorowane przez Iran).

W ramach ćwiczeń „Red Sands” testowano m.in. nowe technologie i taktyki możliwe do zastosowania do jeszcze skuteczniejszego wspierania przedsięwzięć w obszarze bezpośredniego przeciwdziałania atakom ze strony bezzałogowych aparatów latających (C-UAS – Counter-Unmanned Aerial Systems).

Na jednym z ujęć widać, jak para śmigłowców Apache celuje do lecącego drona z użyciem kierowanego pocisku rakietowego AGM-114L Hellfire (Longbow Hellfire). Jest to odmiana wyposażona w aktywny radiolokacyjny układ samonaprowadzania (zakresu milimetrowego; jest to więc broń typu „odpal i zapomnij”), przeciwpancerno-odłamkowo-burzący ładunek bojowy oraz zapalnik zbliżeniowy; masa startowa – 49 kg, w tym ładunek bojowy – 9 kg, zasięg – 1000-8000 m. Cel jest wstępnie sygnalizowany przez radiolokacyjny system kierowania ogniem AN/APG-78 Longbow, zamontowany na maszcie umieszczonym nad kadłubem i wirnikiem nośnym Apache.

W ciągu ostatnich 30 lat radiolokacyjne systemy kierowania ogniem w wysokim stopniu poprawiły skuteczność misji dzięki postępowi technologicznemu, takiemu jak radiolokatory z szykiem fazowanym, technologia aktywnego skanowania elektronicznego (AESA) i radary z syntetyczną aperturą (SAR).

Śmigłowce w obronie przeciwdronowej

Northrop Grumman i Lockheed Martin opracowały wspólnie system AN/APG-78 Longbow, który ma maksymalny zasięg wykrycia celów 8000 m i charakteryzuje się niskim prawdopodobieństwem wykrycia promieniowania, mogąc jednocześnie lokalizować wiele ruchomych i nieruchomych celów. System AN/APG-78 Longbow automatycznie wykrywa, lokalizuje, klasyfikuje i priorytetyzuje wiele ruchomych i stacjonarnych celów na lądzie, wodzie i w powietrzu i to w każdych warunkach atmosferycznych, w maksymalnym stopniu wykorzystując duży zasięgu pocisku.

System może skanować obszar w poszukiwaniu potencjalnych celów, jednocześnie prezentując załodze Apache Longbow 16 najgroźniejszych w czasie krótszym niż 6 sekund. Połączenie radaru i pocisków wyposażonych w aktywny radiolokacyjny układ samonaprowadzania pozwala pilotom tych śmigłowców na zwalczanie wielu celów jednocześnie.

 

To jest skrócona wersja artykułu. Zobacz pełny artykuł w nowym wydaniu czasopisma Lotnictwo Aviation International >>

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc