Podczas odbywającej się w Seulu w dniach 2–6 października wystawy Korea Army International Defense Industry Exhibition 2024 (KADEX) Grupa WB podpisała dwie umowy znacząco poszerzające zakres dotychczasowej współpracy pomiędzy przemysłami obronnymi Polski i Republiki Korei. Jedna z nich stanowi bazę do uruchomienia w naszym kraju licencyjnej produkcji podstawowego typu amunicji rakietowej do systemu rakietowego Homar-K/K239 Chunmu, druga zaś zakupu amunicji krążącej polskiej produkcji dla Sił Zbrojnych Republiki Korei.
Przypomnijmy, że w ramach programu polowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K moduły wyrzutni, zapożyczone z systemu K239 Chunmu, produkowane są przez spółkę Hanwha Aerospace na mocy umowy z 4 listopada 2022 r., opiewającej na dostawę 218 takich zespołów wraz z kilkoma tysiącami pocisków kierowanych CGR-080 i kilkuset pociskami balistycznymi CTM-290, mającej wartość 3,55 mld USD netto. Od końca 2023 r. do pierwszych dni października br. przekazano ich już 46, a zakończenie dostaw planowane jest na rok 2027.
25 kwietnia tego roku zawarto drugą umowę, opiewającą na kolejne 72 moduły, spośród których 60 zostanie wyprodukowanych w Polsce, przez Hutę Stalowa Wola S.A. i jej partnerów. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2026–2029, a kontrakt obejmuje kolejne kilka tysięcy rakiet CGR-080 i CTM-290, a także integrację z wyrzutnią pakietu umożliwiającego odpalanie z niej rakiet 122 mm do systemu BM-21 Grad.
Wartość to 1,6 mld USD netto. Jest to jednak tzw. umowa warunkowa, która wejdzie w życie dopiero po znalezieniu źródeł jej finansowania. Według najnowszych doniesień płynących z Ministerstwa Obrony Narodowej, istnieje szansa, że nastąpi to jeszcze przed końcem tego roku.
Wspomniane moduły wyrzutni i elementy wyposażenia elektronicznego, dostarczane z Republiki Korei (m.in. system kontroli przedstartowej i odpalania oraz sterowania wyrzutnią), są integrowane w Hucie Stalowa Wola S.A. z zespołami dostarczanymi przez polski przemysł obronny, przede wszystkim z podwoziami Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS i środkami łączności oraz dowodzenia dostarczanymi przez Grupę WB.
Grupa WB rozpoczęła współpracę z Hanwha Aerospace jeszcze przed podpisaniem pierwszej umowy na dostawę modułów wyrzutni systemu K239, w związku z programem zakupów przez MON 155 mm armatohaubic samobieżnych K9A1 (umowa z 26 sierpnia 2022 r. na dostawę 212 dział wraz z amunicją i pakietem szkoleniowo-logistycznym o wartości 2,4 mld USD netto w latach 2022–2026). Od razu bowiem założono, że wyprodukowane w Republice Korei działa będą wyposażone w polskie środki łączności zewnętrznej (radiostacje z Radmoru) i wewnętrznej (Pokładowy Zestaw Urządzeń Łączności Wewnętrznej FONET), a także Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ i inne urządzenia teleinformatyczne.
Podobnie jest w przypadku czołgów K2GF, które również otrzymują PZUŁW FONET i polskie radiostacje, na mocy umowy Grupy WB z firmą Hyundai Rotem ze stycznia 2023 r.
Już 7 września 2022 r., podczas XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, spółka WB Electronics S.A. podpisała umowę z Hanwha Aerospace na dostawy PZUŁW FONET i ZZKO TOPAZ do wspomnianych 212 dział K9A1. Jej wartość wyniosła ok. 139,5 mln USD netto.
22 lutego 2023 r. Grupa WB zawarła z koreańskim partnerem umowę dotyczącą integracji PZUŁW FONET, ZZKO TOPAZ i dwóch systemów łączności radiowej produkcji RADMOR S.A. z systemem Homar-K, zaś podczas seulskiej wystawy Seoul International Aerospace and Defense Exhibition (ADEX), na której Grupa WB miała swoje stoisko, spółka WB Electronics S.A. zawarła 19 października 2023 r., umowę o wielopłaszczyznowej współpracy z Hanwha Aerospace.
Kontynuacją tych umów było sygnowanie 21 czerwca 2024 r, w Warszawie przez Grupę WB i Hanwha Aerospace Europe Sp. z o.o. listu intencyjnego dotyczącego realizacji strategicznej współpracy mającej na celu budowę zdolności wojskowych oraz rozwój pozycji Polski i Republiki Korei w zakresie bezpieczeństwa i obronności na arenie międzynarodowej. Już wówczas Grupa WB, obok MESKO S.A. i Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., wymieniana była przez południowokoreańską firmę jako potencjalny licencyjny producent pocisków kierowanych CGR-080 do systemu Homar-K.
Wówczas przedstawiciele Hanwhy informowali w oficjalnym komunikacie że: Proponowana przez Hanwha Aerospace współpraca technologiczna prowadząca do stworzenia kompetencji wytwórczych i polonizacji produkcji pocisków CGR-080 zostanie szczegółowo zaplanowana w myśl zasady krok po kroku. To podejście pomoże upewnić się, że technologia zostanie poprawnie zaabsorbowana i procesy wytwórcze skutecznie wdrożone, pokonując napotkane ograniczenia.
Zobacz więcej w nowym wydaniu czasopisma Wojsko i Technika >>
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu