MSP to niewielkie przedsiębiorstwo, zatrudniające obecnie 25 pracowników, ale zespół systematycznie się powiększa. W ubiegłym roku rozbudowane zostało jej centrum projektowe w Warszawie, a w bieżącym powstaje nowa hala produkcyjna w Drogomyślu, gdzie wytwarzane są prototypy i odbywa się produkcja seryjna systemów bezzałogowych.
Jedną z nowości firmy jest, opracowany we współpracy z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych, szybki odrzutowy imitator celu Jet2A, będący większym i cięższym (maksymalna masa startowa 85 kg) następcą wykorzystywanych do tej pory celów powietrznych do szkolenia obrony przeciwlotniczej. Podobnie jak poprzednicy, Jet2A startuje z pneumatycznej wyrzutni i może lądować na spadochronie. W czerwcu br. przeszedł próby na poligonie w Wicku Morskim, gdzie
potwierdził swoje parametry – prędkościowe
(150 m/s), wysokościowe (możliwość operowania w zakresie wysokości 0÷5000 m) i zakładaną długotrwałość lotu (1 h). Ostateczne próby zaplanowano na wrzesień br., kiedy mają odbywać się loty nocne i zespołowe. Po ich zakończeniu zaangażowane w program konsorcjum liczy na zainteresowanie ze strony Sił Zbrojnych RP.
MSP po raz kolejny zaprezentuje system wielowirnikowy klasy mini – Zawisak, który swoją premierę miał na MSPO 2015. Powstał on pierwotnie w układzie czterowirnikowca, a przy masie własnej 5,9 kg osiągał prędkość maksymalną 12,5 m/s oraz przelotową 5 m/s i był zdolny do przenoszenia 2,9 kg ładunku użytecznego (zintegrowano z nim stabilizowaną w dwóch osiach głowicę optoelektroniczną, głowicę fotogrametryczną do mapowania terenu i lidar). W ubiegłym roku firmie udało się sprzedać to rozwiązanie Instytutowi Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a dokładniej należącemu do niego Ośrodkowi Technicznej Kontroli Zapór, gdzie służy do skanowania stanu wałów przeciwpowodziowych. Wcześniej dostarczono serię informacyjną dla holenderskiej firmy Microflown AVISA, gdzie pełni rolę nośnika sensora detekcji ognia artyleryjskiego nieprzyjaciela.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu