Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykański HIMARS po raz pierwszy strzela w Szwecji

Na poligonie w północnej Szwecji odpalono ćwiczebną rakietę M28 z wyrzutni M142 HIMARS. Fot. Försvarsmakten.

24 października Siły Zbrojne Królestwa Szwecji (Försvarsmakten) poinformowały o przeprowadzeniu wspólnych ćwiczeniach z US Army na terenie Królestwa Szwecji, m.in. na Gotlandii. Podczas nich po raz pierwszy w Szwecji zrealizowano strzelanie z polowej wyrzutni rakietowej M142 HIMARS na poligonie na północy kraju.

Najpierw wyrzutnia, należąca do 1st Battalion, 121st Field Artillery Regiment  Gwardii Narodowej stanu Wisconsin, została dostarczona w rejon Visby na pokładzie samolotu transportowego Lockheed Martin MC-130J Commando II z 352rd Special Operations Wing. Samolot wylądował na drogowym odcinku lotniskowym, a niemal natychmiast po wyładunku wyrzutnia została przygotowana do realizacji zadań ogniowych. Wyrzutnię załadowano ponownie na pokład Herculesa  i dostarczono na poligon znajdujący się na północy kontynentalnej części Szwecji, gdzie przeprowadzono strzelanie przy użyciu ćwiczebnych rakiet M28 kal. 227 mm.

Wydarzenie to ma stosunkowo niewielkie znaczenie militarne, bowiem wyrzutnie M142 oraz amunicja do nich są wykorzystywane (w tym bojowo) od wielu lat i były testowane w różnych warunkach klimatycznych. Ma jednak wyraźny wymiar polityczny, jest bowiem kolejnym przykładem na rozwijającą się współpracę między tradycyjnie neutralną Szwecją (i także neutralną sąsiedną Finlandią) a NATO (https://zbiam.pl/czy-finowie-i-szwedzi-wejda-do-nato/). Jest to o tyle istotne, że wyrzutnię dostarczono drogą powietrzną na Gotlandię, której położenie czyni z wyspy klucz do kontroli nad Bałtykiem, a testowana właśnie amunicja precyzyjna PrSM (https://zbiam.pl/ausa-2021-kolejny-etap-programu-prsm/) do wyrzutni M142 (i M270) ma być zdolna do zwalczania okrętów nawodnych. Biorąc pod uwagę zasięg tej amunicji, sięgający 700 km, może ona znacząco utrudnić operowanie rosyjskich okrętów nawodnych na Bałtyku, szczególnie starszym jednostkom bez nowoczesnych środków obrony przeciwlotniczej. Tym samym przeprowadzone ćwiczenia można odczytywać nie tyle jako kolejny przejaw skuteczności systemu HIMARS, lecz jako wyraźną deklarację polityczną ze strony Waszyngtonu i Sztokholmu.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc