Bezzałogowe statki powietrzne zyskują popularność nie tylko w militarystyce i rynku konsumenckim. Drony okazują się być wyjątkowo skutecznym środkiem transportu w usługach medycznych i laboratoryjnych. Jedna z firm oferująca takie rozwiązania - Farada Group, wystawiła się na tegorocznych targach lotniczych Aviation Expo 2021 w Targach Kielce.
Flagowym produktem firmy jest bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu i lądowania Farada G1 oraz jego następca Farada G2. Jak mówi prezes firmy, Szymon Kupaj, obecna wersja jest maszyną o zasięgu ogólnokrajowym.
- Nowa generacja ma możliwość przelecenia dystansu około 600 kilometrów. Zasilana jest silnikiem hybrydowym spalinowo-elektrycznym, a na swoim pokładzie ma zamontowaną lodówkę medyczną o pojemności 8 kg, która ma możliwość grzania i chłodzenia. Dron ten jest wykorzystywany do przewodu m. in. próbek laboratoryjnych pomiędzy miastami.
Przewagą wykorzystania dronów do transportu laboratoryjno-medycznego, zamiast np. samochodów, jest oczywiście cena. Statek pionowego startu jest w dużym uproszczeniu lodówką obudowaną w silniki. Do oszczędności na paliwie i znacznie krótszym czasie dostawy, dochodzą także mniejsze koszty obsługi. Jak zapewniają producenci, jeden operator jest w stanie obsługiwać nawet pięć dronów w tym samym czasie.
Poprzednik, czyli Farada G1 już teraz wykorzystywany jest przez kilka firmy medycznych i sieci laboratoriów, działających na terenie całego kraju. Obecnie trwają prace nad podpisaniem umów licencyjnych na wykorzystanie nowej generacji maszyny.
Źródło: Targi Kielce S.A.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu