Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Przeciwlotnicze Trio z Białorusi

Na Białorusi powstaje nowy system przeciwlotniczy bliskiego zasięgu Trio. Jego wóz dowodzenia ma być wyposażony m.in. w sensor akustyczny i głowicę optoelektroniczną. Fot. WPK

10 marca białoruski Państwowy Komitet Wojskowo-Przemysłowy zaprezentował zestaw przeciwlotniczy bliskiego zasięgu Trio. Prezentacja była na razie wyłącznie multimedialna, a właściwą premierę ma on mieć w czerwcu tego roku podczas wystawy MILEX 2021 w Mińsku. System opracowało przedsiębiorstwo BSWT-Nowija Technalogii.

Trio to dość prosty system, zbudowany w całości z wykorzystaniem gotowych rozwiązań. Dla przykładu, jego efektorami mogą być pociski 9M37M do zestawu Strieła-10 (o zasięgu do 5 km) lub zmodyfikowane lotnicze R-60-NT (zasięg przypuszczalnie poniżej 10 km). Nośnikiem ma być lekki kołowy pojazd opancerzony Asilak 4×4 (dopuszczalna masa całkowita 6,6 tony, maksymalna ładowność 2,75 tony, opancerzenie odpowiada poziomowi 1 lub 2 wg STANAG 4569A) w dwóch konfiguracjach: mobilnej wyrzutni i pojazdu dowodzenia wyposażonego dodatkowo w czujniki. Pierwszy ma być wyposażony w obrotową wyrzutnię z zamontowanymi czterema pojemnikami transportowo-startowymi do  pocisków (pojemniki będą przypuszczalnie uniwersalne do obydwu typów rakiet) i głowicę optoelektroniczną Striż-M3, umieszczoną pomiędzy parami pojemników. Wóz dowodzenia z kolei wyposażony jest w detektor akustyczny, głowicę optoelektroniczną Sokół i czujnik meteorologiczny. Wymiana danych między wozem dowodzenia a wyrzutnią odbywać ma się za pomocą systemu zarządzania polem walki (BMS) Alians. Czujniki mają być zdolne do wykrywania samolotów z odległości do 16 km, w przypadku niewielkich bezzałogowców wartość ta spada do 7 km.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Przeciwlotnicze Trio z Białorusi”

  1. Trochę naszego Poprada to przypomina, czekamy na Pioruny-2, ale można błyskwicznie zwiększyć potencjał naszej OPL, wystarczy dostosować AIM-9X które już są w wyposażeniu Sił Powietrznych odpalane z Popradów i Os zmieniły by z dnia na dzień sytuację naszej OPL.
    Na Osach kończą się resursy rakiet naszych Os i co dalej...
    AIM-9X jest produkowany przez Raytheona dodatkowy zakup tych rakiet mógł by być kartą przetargową w rozmowach dotychących offsetu przy pierwszym etapie Wisły.

  2. Całkiem ciekawy pomysł z tym AIM-9X, co do rozwoju Pioruna 2 to myślę, że to powinien być absolutnie priorytet dla każdego propolskiego rządu. Rozwijanie własnych technologii rakietowych, przeciwlotniczych to bardzo ważne kwestie w obecnej sytuacji geopolitycznej i bezcenna niezależność. Dziwi fakt, że co roku dostępne są setki milionów złotych na badania i rozwój systemów uzbrojenia dla armii a jednak w większości zostają niewykorzystywane. Tutaj musi być radykalna poprawa i mocne finansowanie wraz z kontrolą efektów prac i wdrożeniami dla takich programów jak właśnie Piorun 2, nowoczesna amunicja, Asop czy inne krajowe perspektywiczne systemy.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc