Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Japończycy zwodowali fregatę Mogami

3 marca w stoczni Mitsubishi Heavy Industries Ltd. w Nagasaki odbyła się uroczystość wodowania i chrztu fregaty Mogami (FFM 1). Fot. Morskie Siły Samoobrony Japonii

3 marca w stoczni Mitsubishi Heavy Industries Ltd. w Nagasaki odbyła się uroczystość wodowania i chrztu fregaty Mogami (FFM 1). Jest to prototypowa jednostka typu FFM budowana dla Morskich Sił Samoobrony Japonii.


Pomimo faktu, że jest to prototyp, Mogami jest drugą zwodowaną jednostką tego typu. 19 listopada 2020 roku w stoczni koncernu Mitsui w Tamano spuszczono na wodę bliźniaczą Kumano (FFM 2). Opóźnienie budowy Mogami (położenie stępki miało miejsce 29 października 2019 roku) miało związek z czynnikami technicznymi.

Budowa fregat typu FFM to obecnie jeden z priorytetów modernizacyjnych Morskich Sił Samoobrony Japonii. W ramach pierwszej transzy, zamówionej w 2018 roku, Ministerstwo Obrony tego kraju otrzyma osiem jednostek – budowa drugiej pary rozpoczęła się 15 lipca 2020 roku w stoczni Mitsubishi w Nagasaki. W ramach budżetu na rok 2021 (który zacznie obowiązywać od 1 kwietnia) uruchomiona zostanie budowa trzeciej: przyszła FFM-5 zostanie zbudowana w stoczni Mitsubishi w Nagasaki, a FFM-6 w Mitsui w Tamano. Według mediów japońskich długofalowe plany zakładają budowę około 22 fregat, które zastąpią obecnie eksploatowane niszczyciele eskortowe typów Abukuma (sześć wcielonych do służby w latach 1989-1993) oraz niszczyciele typu Asagiri (osiem wcielonych do służby w latach 1988-1991) i ostatnich typu Hatsuyuki (pozostały trzy w służbie w latach 1986-1987).

Fregaty typu FFM wypierają do 5500 ton przy wymiarach 132,5×16×9 m. Napęd w układzie CODOG składający się z turbiny gazowej Rolls-Royce MT30 i dwóch silników wysokoprężnych MAN 12V28/33D ma pozwolić na osiągnięcie prędkości maksymalnej około 30 węzłów. Zestaw uzbrojenia ma objąć 127 mm armatę Mk 45 Mod. 4 L/62, dwa zdalnie sterowane stanowiska strzeleckie z 12,7 mm wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi, wyrzutnię Mk 49 systemu RAM, dwie wyrzutnie kierowanych przeciwokrętowych pocisków typu 17 (cztery pojemniki transporowo-startowe). Do walki z celami podwodnymi otrzymają dwie trójrurowe wyrzutnie HOS-303 do 324 mm torped ZOP. Na razie ze względów budżetowych zrezygnowano z montażu na pierwszych dwóch jednostkach pionowych wyrzutni uniwersalnych Lockheed Martin Mk 41 (przewidziano po dwa moduły). W rufowej części kadłuba zlokalizowano hangar wraz z lądowiskiem do średniego śmigłowca pokładowego. Obecnie Siły Samoobrony Japonii eksploatują licencyjne Sikorsky SH-60K/J Seahawk. Ponadto fregaty mają otrzymać system walki minowej, obejmujący bezzałogowe pojazdy nawodne i podwodne.

Rząd Japonii, wdrażając politykę eksportu broni, proponuje fregaty typu FFM potencjalnym klientom. 5 listopada 2020 roku media indonezyjskie poinformowały, że władze japońskie złożyły wstępną ofertę sprzedaży do tego kraju czterech fregat z opcją na cztery kolejne, które mogłyby zostać zbudowane na licencji w Indonezji.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Japończycy zwodowali fregatę Mogami”

  1. Warto by było współpracować z Japonią lub Koreą w sprawach modernizacji naszej floty morskiej gdyż te państwa posiadają wysoką kulturę techniczną i nowoczesne technologie tak bardzo potrzebne naszym stoczniom

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc