19 listopada rząd Węgier poinformował, że zakupi na potrzeby sił zbrojnych zestawy przeciwlotnicze Kongsberg NASAMS. Powyższa deklaracja została ogłoszona po deklaracji o współpracy obejmującej powyższy system, która została podpisana przez ambasadora Stanów Zjednoczonych na Węgrzech oraz węgierskiego ministra obrony.
Kontrakt ma mieć wartość około 1 mld dolarów i pozwoli na zastąpienie obecnie eksploatowanych zestawów przeciwlotniczych 2K12 Kub – dostawy nowego sprzętu mają rozpocząć się w 2023 roku. Dzięki nim potencjał obrony ulegnie zwiększeniu, co wskazują władze w Budapeszcie NASAMS może zwalczać cele o niewielkiej powierzchni odbicia radiolokacyjnego (np. bezzałogowe aparaty latające). Co ważne, Węgry będą jednym z pierwszych klientów na wersję systemu NASAMS wyposażoną w pociski AIM-120 AMRAAM-ER, które charakteryzują się zwiększonym zasięgiem zwalczania celów (dochodzącym do około 40 km).
Zgodnie z deklaracjami rządu węgierskiego, oferowany przez firmę Kongsberg system został wybrany między innymi z powodu jego popularności wśród państw NATO – obecnie jest on eksploatowany przez Litwę, Holandię, Norwegię, Stany Zjednoczone oraz Hiszpanię. Dodatkowo jest on oferowany m.in. Polsce, która przygotowuje się do zakupu około 20 baterii przeciwlotniczych w ramach programu Narew. Część elementów ma zostać zakupiona poprzez amerykańską procedurę FMS – pociski rodziny AIM-120 AMRAAM (łącznie Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż 240 sztuk, w tym 60 w wersji ER). Pozostałe mają zostawić kupione poprzez klasyczną opcję komercyjną (stacje radiolokacyjne, wyrzutnie, systemy kierowania ognia, pojazdy). Obecnie nie jest znana konfiguracja węgierskich zestawów, które trafią do 12. Pułku Obrony Przeciwlotniczej stacjonującego w Győr.
Wydarzenia z listopada wpisują się we wcześniejsze deklaracje. W sierpniu Węgry i Stany Zjednoczone podpisały list intencyjny w sprawie zakupu systemu. Jak zapowiadają władze w Budapeszcie do końca roku można spodziewać się jeszcze kilku ważnych wydarzeń związanych z modernizacją sprzętową sił zbrojnych tego kraju. O węgierskich możliwościach zaskoczenia niech świadczy także niedawny zakupów dwóch wielozadaniowych samolotów Embraer KC-390 Millenium.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Brawo bracia Węgrzy. A u nas powinno się jak najszybciej podpisać umowy na system opl. Narew i to powinien być jeden z głównych priorytetów obok kontynuacji Wisły, programu Sona, Obserwator, Borsuk czy innych pilnych potrzeb. Z tego co się orientuję to w programie Narew koncern MBDA oferuje najlepsze warunki z bardzo szerokim transferem technologii, ale wszystko zależy od porządnych negocjacji i decyzji.
Też trzymam kciuki za MBDA, Narew dla gospodarki jest nawet ważniejszy od Wisły bierzemy.licencje na rakiety.produkujemy.u siebie czyli docelowo.cały Narew robimy.sami a baterii ponad dwa razy tyle co Wisły