Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

NASAMS bliżej Węgier

13 sierpnia ambasada Stanów Zjednoczonych na Węgrzech poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie zakupu przez Ministerstwo Obrony Węgier zestawów obrony przeciwlotniczej NASAMS. 

Według deklaracji, międzyrządowe porozumienie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Węgrami w sprawie zakupu sprzętu ma zostać podpisane do 30 września. Część elementów zostanie zamówiona poprzez federalną procedurę FMS – m.in. mowa o kierowanych pociskach AIM-120 AMRAAM (Węgry będą jednym z pierwszym odbiorców wersji AIM-120 AMRAAM-ER). Pozostałe elementy mają zostać zakupione poprzez komercyjną procedurę DCS. Według ambasady Stanów Zjednoczonych wartość kontraktu może wynieść do 1 mld dolarów.  

Opracowany w kooperacji przez koncerny Raytheon oraz Kongsberg system NASAMS staje się coraz popularniejszym zestawem obrony przeciwlotniczej na świecie. Tylko w Europie trafił do wyposażenia sił zbrojnych Finlandii, Norwegii, Litwy, Holandii, Hiszpanii. NASAMS jest także oferowany w Polsce jako odpowiedź na potrzeby Wojska Polskiego w ramach programu Narew.  

Na Węgrzech NASAMS zastąpi system 2K12 Kub, pozwoli to na całkowicie wyparcie systemów przeciwlotniczych produkcji radzieckiej z sił zbrojnych tego kraju.  

(Łukasz Pacholski) Foto: Kongsberg
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc