10 listopada rząd brytyjski poinformował, że działania zespołów saperskich na terenie Wysp Falklandzkich zostały zakończone. Powyższa decyzja oznacza, że wyspy zostały oczyszczone z min, które zostały umieszczone przez siły argentyńskie w 1982 roku.
Oficjalne uroczystości związane z powyższym faktem zaplanowano na 14 listopada. Po wyzwoleniu wysp przez siły brytyjskie w 1982 roku części terenów były zamknięte dla społeczeństwa w obawie przed możliwością odniesienia uszczerbku na zdrowiu – symbolicznie dojdzie do detonacji ostatniej miny przeciwpiechotnej oraz zostanie rozegrany mecz krykieta na jednej z otwartych plaż. Jak podają media brytyjskie, po zakończeniu konfliktu w 1982 roku na wyspach zostało około 24 tys. min i innych ładunków wybuchowych. Część z nich została unieszkodliwiona przez armię brytyjską w latach 80. XX wieku, jednak ze względu na koszty i straty operacja została przerwana w latach 90. XX wieku - część terenów została wówczas zamknięta w celu ochrony ludności cywilnej.
Prace zespołów saperskich związane z usunięciem argentyńskich min przeciwpiechotnych z terenów ogólnodostępnych na Wyspach Falklandzkich rozpoczęły się w 2009 roku. Według ówczesnych program miał zakończyć się w 2023 roku. Dzięki temu terytorium Wielkiej Brytanii jest miejscem spełnienia postanowień zakazującym użycia min przeciwpiechotnych.
Proces budowy pól minowych na Falklandach rozpoczął się w kwietniu 1982 roku, kiedy siły argentyńskie zajęły wyspy. Miały one ograniczyć możliwość poruszania się sił brytyjskich, które skierowano na południe w celu wyzwolenia. Ostatecznie działania wojenne zakończyły się 14 czerwca 1982 roku kapitulacją Argentyny.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu