Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kontrakt na moździerze i mundury

22 maja na terenie 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku doszło do uroczystego podpisania dwóch ważnych kontraktów dotyczących zakupu na potrzeby Wojska Polskiego mundurów oraz kolejnej partii modułów ogniowych moździerzy Rak.


W powyższym wydarzeniu brał udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. O ile sprawa zakupu kolejnych Raków wraz z pojazdami dowodzenia była znana od kilku dni, nowością jest duża umowa na umundurowanie, które zostanie dostarczone przez Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A.

W ramach pierwszej z wymienionych umów, zawartych pomiędzy 3. Regionalną Bazą Logistyczną oraz PSO Maskpol S.A. wojsko zamówiło ponad 440 tys. sztuk kompletów mundurów polowych. Zostaną one dostarczone w ciągu dwóch lat.

Druga umowa, zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia oraz konsorcjum firm z Hutą Stalowa Wola S.A. na czele, dotyczy zakupu i dostawy do oddziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej 40 egzemplarzy moździerzy Rak oraz 20 sztuk wozów dowodzenia – wszystkie zostaną zbudowane na podwoziach kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Negocjacje pomiędzy stronami rozpoczęły się 3 kwietnia i wartość umowy określono na kwotę 703 mln zł. Dostawy mają zostać zrealizowane do końca 2024 roku. Jest to trzecia umowa na moździerze Rak – dotychczas konsorcjum składające się z kluczowych podmiotów krajowego przemysłu obronnego zrealizowała dostawę ośmiu modułów ogniowych, a obecnie prowadzi prace przy realizacji kontraktu na dwa kolejne moduły oraz sprzęt dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Zakup kolejnej partii Raków jest jednym z transakcji, która została ogłoszona przez ministra Błaszczaka pod koniec kwietnia i na początku maja. Poza nią mowa o kolejnej partii karabinków Grot, nowych hełmach z PSO Maskpol S.A., przebudowie do wersji Rosomak-S 60 transporterów bazowych, zakupie amunicji kalibrów 23 i 30 mm, a także miedzyrządowej umowie na dostawę pierwszej partii kierowanych pocisków przeciwpancernych FGM-148 Javelin.

(Łukasz Pacholski) Foto: MON
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc