Rok 2024 okazał się przełomowy dla Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. Intensywny rozwój, poszerzenie oferty produktowej oraz realizacja kluczowych inwestycji, w tym rozbudowa hali produkcyjnej oraz podpisany kolejny wieloletni kontrakt z Agencją Uzbrojenia, to tylko część działań, które umocniły pozycję zakładu na rynku zbrojeniowym. Dzięki innowacjom technologicznym i nowym umowom, Fabryka Broni kontynuuje swoją misję dostarczania nowoczesnych rozwiązań zbrojeniowych, jednocześnie inwestując w przyszłość i rozwój kadr.
Rok 2024 był czasem pełnym wyzwań i zmian dla Fabryki Broni. 17 lipca 2024 r. Rada nadzorcza spółki rozstrzygnęła konkurs na stanowisko prezesa zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o., powołując pana Seweryna Figurskiego, dotychczasowego członka zarządu Spółki, który przejął obowiązki prezesa z dniem podjęcia uchwały tj. 17 lipca 2024 r. Zakończono wówczas także postępowanie na stanowiska dwóch członków zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o., którymi zostali pan Daniel Wilk oraz pan Jakub Czułba.
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/nowy-sklad-zarzadu-fabryki-broni-lucznik-radom-sp-z-o-o
ROZBUDOWA FABRYKI
W 2024 roku Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. w Radomiu skupiła się na zwiększeniu swoich możliwości produkcyjnych, inwestowaniu w nowoczesne technologie oraz kontynuowaniu automatyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych, co pozwoli sprostać rosnącym wymaganiom rynku zbrojeniowego oraz utrzymać wysoką jakość wyrobów.
Strategicznym wydarzeniem roku było rozpoczęcie budowy nowoczesnej hali produkcyjnej o powierzchni ponad 3 000 m², której ukończenie planowane jest na koniec 2025 roku. Nowa inwestycja, warta około 25 milionów złotych, pozwoli zakładowi znacząco podnieść wydajność produkcji, szczególnie na potrzeby Wojska Polskiego. Budowa realizowana jest w ramach, podzielonego na etapy, projektu Rozbudowa mocy wytwórczych Fabryki Broni „Łucznik”– Radom sp. z o. o., w ramach którego zostaną zakupione również linie technologiczne do procesów galwanotechnicznych. Zakończenie II etapu prac planowane jest na rok 2026. Powyższe działania stanowią część długofalowej strategii rozwoju, która ma na celu zwiększenie konkurencyjności fabryki na rynku globalnym, a także przygotowanie do obchodów 100-lecia istnienia zakładu w 2025 roku.
- Budowa nowej hali wpisuje się w ciągły rozwój fabryki, który obserwujemy od prawie stu lat. Nasza historia jest dla nas bardzo ważna, ale równie istotne jest to, jaką przyszłość kreujemy. Chcemy pozostać liderem w branży i jednocześnie wzmacniać naszą pozycję na rynku zbrojeniowym. Dziękujemy za wsparcie i zaufanie, jakim nas obdarzają nasi partnerzy i klienci – mówi Seweryn Figurski, prezes zarządu Fabryki Broni Łucznik” – Radom sp. z o.o.
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/podpisanie-umowy-na-budowe-nowej-hali-produkcyjnej
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/ruszyla-budowa-nowej-hali-fabryki-broni
DYNAMICZNY WZROST PRODUKCJI
Fabryka Broni z powodzeniem kończy 2024 rok, notując imponujący wzrost produkcji w porównaniu z rokiem ubiegłym aż o 62,5%. Tak znaczące zwiększenie efektywności było możliwe dzięki modernizacji procesów i innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, mimo że zatrudnienie wzrosło jedynie o 11%. Ten kontrast pokazuje, jak duży nacisk fabryka kładzie na optymalizację produkcji.
- Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych pracowników oraz inwestycjom w najnowocześniejsze maszyny sterowane numerycznie, udało się znacząco zwiększyć efektywność produkcji. To jednak dopiero początek. W 2025 roku planujemy dalszy wzrost naszych zdolności produkcyjnych. Jesteśmy dumni z tego, że umacniamy swoją pozycję jako wiodący dostawca broni strzeleckiej dla Sił Zbrojnych RP – mówi Jakub Czułba, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.
Patrząc w przyszłość, plany na 2025 rok przewidują dalszy wzrost produkcji o ponad 15% w stosunku do 2024 roku. Firma kontynuuje realizację strategii mającej na celu zwiększenie wydajności i wzmocnienie swojej pozycji na rynku zbrojeniowym. Fabryka Broni „Łucznik” pozostaje kluczowym graczem w branży, łącząc tradycję z nowoczesnością, jednocześnie rozwijając swój potencjał produkcyjny na kolejne lata.
ROSNĄCA SPRZEDAŻ
Fabryka Broni w 2024 roku kontynuowała realizację kluczowych zamówień, dostarczając m.in. 7,62X51 mm (.308 Win) samopowtarzalne karabiny wyborowe w liczbie 250 szt. do Wojska Polskiego. Ponadto dostarczyła krajowej armii kolejną partię 9600 pistoletów VIS 100 oraz 48 147 karabinków MSBS GROT. 16 lipca 2024 r. Fabryka Broni podpisała umowę o wartości 2,17 mln zł
z Agencją Uzbrojenia na dostawę 155 kompletów reprezentacyjnych karabinków MSBS GROT R. Była to czwarta umowa od 2016 roku na dostarczenie tego typu broni, będącej w wyposażeniu pododdziałów reprezentacyjnych.
Ponadto Spółka zrealizowała umowę ze Strażą Graniczną, dostarczając do niej 65 karabinów samopowtarzalnych .308 WIN (7,62x51 NATO).
W 2024 roku Fabryka Broni zadbała także o cywilnych odbiorców swoich wyrobów. Nowością, która zasiliła wspomniany rynek, były karabinki MSBS GROT .223 Rem 16” i 10” w wersji Bullpup, które rozeszły się w błyskawicznym tempie, podobnie jak dwie edycje kolekcjonerskich noży EDC - UrVIS, specjalnie zaprojektowanych dla Fabryki Broni, wykorzystujących okładki chwytu pistoletu VIS wz. 35. Kupili go zarówno wielbiciele broni białej, jak i strzeleckiej.
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/urvis-biala-bron-z-radomskiego-lucznika
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/urvis-noz-z-fabryki-broni-ponownie-w-sprzedazy
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/w-sprzedazy-kolejna-wersja-msbs-grot-bullpup-z-lufa-105-cala
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/msbs-grot-bullpup-juz-w-sprzedazy
NOWA ODSŁONA GROTA
Spółka w 2024 r., nie tylko dostarczała wyprodukowaną broń, ale także pracowała nad nowymi produktami, w tym nad Modułowym Pistoletem Samopowtarzalnym MPS, który spotkał się z pozytywnym odbiorem osób mających okazję sprawdzić działanie broni w praktyce. Produkt zbliża się do wprowadzenia na rynek.
Ważnym wydarzeniem 2024 roku dla Spółki było przedstawienie najnowszej propozycji karabinka MSBS GROT – wersji A3, przewidzianej dla Sił Zbrojnych RP. Po raz pierwszy zaprezentowano broń na konferencji Grotowisko, a następnie podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W wersji A3 wprowadzono szereg istotnych modyfikacji, które poprawiają ergonomię i funkcjonalność broni. Spotkała się ona z bardzo życzliwym przyjęciem potencjalnych odbiorców, ale też specjalistów z zakresu uzbrojenia oraz branżowych mediów.
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/nowosc-fabryki-broni-na-mspo2
DESZCZ NAGRÓD
Rok 2024 był dla Fabryki Broni bogaty także pod kątem nagród, które podkreśliły jej osiągnięcia m.in. w zakresie innowacyjności i jakości produktów. Podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, w którym tradycyjnie brała udział, firma otrzymała nagrodę „Lidera Bezpieczeństwa Państwa” za nowoczesne produkty: Modułowy Pistolet Samopowtarzalny MPS - nagrodę I klasy oraz granatnik samodzielny kalibru 40x46 mm - nagrodę II klasy.
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/fabryka-broni-z-dwiema-nagrodami-lidera-bezpieczenstwa-panstwa
Spółka, jako jedyna z firm zbrojeniowych, otrzymała w 2024 r. statuetkę laureata konkursu - „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Uroczysta gala konkursu odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Konkurs, organizowany przez NSZZ „Solidarność”, objęty był honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Jego celem jest promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/fabryka-broni-ze-statuetka-pracodawcy-przyjaznego-pracownikom
Dodatkowo, Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. została uhonorowana nagrodą „Mentor Jakości”. Przyznało ją Centrum Certyfikacji Jakości działające w strukturach Wojskowej Akademii Technicznej. Otrzymują ją firmy, które przez długi czas utrzymują i doskonalą system zarządzania.
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/fabryka-broni-z-nagroda-mentor-jakosci
Fabryka Broni otrzymała także wyróżnienie od Fundacji „Nie zapomnij o nas” podczas Mazowieckiej Gali Serc, która miała miejsce 18 września 2024 roku w Mińsku Mazowieckim. Nagroda została przyznana za wsparcie Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich, w tym na Litwie i Ukrainie. To cenne wyróżnienie dla Spółki, która często angażuje się w pomoc m.in. Polakom na Wschodzie.
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/fabryka-broni-doceniona-za-pomoc-polakom-na-wschodzie
Spółka w 2024 r. otrzymała również „Medal 65-lecia honorowego krwiodawstwa PCK”. Nagroda uhonorowała duże zaangażowanie krwiodawców z działającego przy Fabryce Broni klubu HDK PCK w propagowanie idei krwiodawstwa.
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci?page=4
TARGI W POLSCE I ZA GRANICĄ
W 2024 r. Fabryka Broni brała udział w kilku ważnych eventach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Swoją ofertę prezentowała, już po raz czternasty, na targach SHOT SHOW w Las Vegas. Pokazała tam m.in. nowy Modułowy Pistolet Samopowtarzalny MPS oraz karabiny z rodziny MSBS GROT.
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/premiera-najnowszego-produktu-fabryki-broni-za-oceanem
W ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej Fabryka Broni uczestniczyła w jednym z najważniejszych wydarzeń przemysłu zbrojeniowego na Bliskim Wschodzie - World Defence Show 2024 w Rijadzie, w Arabii Saudyjskiej, skierowanym szczególnie do odbiorców broni z regionu Bliskiego Wschodu i Afryki. Fabryka Broni zaznaczyła swoją obecność również podczas targów w Europie. Uczestniczyła w IDEB w Bratysławie, HEMUS w Bułgarii, a także Eurosatory w Paryżu. Oczywiście nie zabrakło jej także podczas kieleckich Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE. Spółka uczestniczyła także w dużym wydarzeniu Pro ARMA, które w 2024 r. odbyło się w Puławach.
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/fabryka-broni-lucznik-radom-na-polsecure-2024
WAŻNI GOŚCIE
W 2024 r. Fabryka Broni gościła w swojej siedzibie także ważnych gości. Warto wspomnieć choćby o zgromadzeniu Parlamentarnym NATO, które we wrześniu odwiedziło zakład. Delegaci z 18 krajów, wspólnie z polskimi parlamentarzystami oraz przedstawicielami Kancelarii Sejmu RP, zapoznali się z planami rozwoju spółki, nowoczesnymi technologiami stosowanymi przez zakład w procesie wytwarzania broni strzeleckiej, a także jego ofertą produktową. W listopadzie zaś Fabrykę Broni odwiedził sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych – Marcin Kulasek.
ZAANGAŻOWANIE W POMOC
Fabryka Broni w 2024 roku mocno, podobnie jak w latach ubiegłych, angażowała się w działania w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), kładąc duży nacisk na wsparcie lokalnych społeczności i projekty o charakterze społecznym oraz patriotycznym, a także sportowym. Warto też wspomnieć, że jako jedna z pierwszych spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej ruszyła z pomocą ofiarom powodzi, która w 2024 r. nawiedziła południową Polskę, dostarczając niezbędne produkty do uprzątnięcia i osuszenia zalanych domów, ale też artykuły spożywcze, chemiczne i kosmetyczne dla dzieci i dorosłych.
https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/fabryka-broni-z-pomoca-dla-ofiar-powodzi
- Dla nas CSR to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim filozofia działania, którą staramy się wprowadzać na każdym poziomie naszej działalności. Wierzymy, że odpowiedzialne podejście do biznesu przyczynia się do długofalowego sukcesu i budowania silnej, zrównoważonej marki – mówi Daniel Wilk, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.
DUŻY KONTRAKT NA ZAKOŃCZENIE ROKU
Rok 2024 Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. zakończyła z ogromnym sukcesem! 19 grudnia br. Spółka i Agencja Uzbrojenia podpisały umowę o łącznej wartości ponad 1 mld zł obejmującą dostawę 5,56 karabinków MSBS GROT, 40 mm podwieszanych granatników oraz 9 mm pistoletów VIS 100 dla Wojska Polskiego.
Umowa została podpisana w Ministerstwie Obrony Narodowej przez szefa Agencji Uzbrojenia - gen. bryg. dr. Artura Kuptela oraz przedstawicieli zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. na czele z Sewerynem Figurskim, prezesem zarządu. W wydarzeniu uczestniczył wicepremier Władysław Kosiniak–Kamysz – minister obrony narodowej, a także Paweł Bejda - wiceminister obrony narodowej oraz Marcin Kulasek - wiceminister aktywów państwowych.
Umowa obejmuje dostawę ponad 45 000 kompletów 5,56 karabinków MSBS GROT C16 FB-A2, które od lat stanowią trzon wyposażenia Wojska Polskiego. W ramach kontraktu do polskiej armii trafi również 1 300 granatników podwieszanych do ww. broni umożliwiających zwiększenie jej funkcjonalności oraz ponad 13 000 sztuk 9 mm pistoletów VIS 100 dla Wojska Polskiego, znanych z precyzji i niezawodności. Umowa ma zostać zrealizowana do 28 września 2029 r.
Kontrakt zakłada również możliwość uruchomienia części opcjonalnej, obejmującej dostawę dodatkowych karabinków MSBS GROT, granatników podwieszanych i pistoletów VIS 100.
- Ta umowa nie tylko umacnia naszą pozycję jako kluczowego dostawcy dla Sił Zbrojnych RP, ale także stanowi dowód na to, że nasze produkty spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, jakich wymaga współczesne pole walki. Dzięki kontraktowi, nasza fabryka nie tylko będzie kontynuowała swój rozwój, ale także nadal przyczyniała się do umacniania obronności naszego kraju. Realizacja kontraktu wpłynie pozytywnie na stabilność produkcji i zatrudnienia, a także zapewni dalsze inwestycje w rozwój technologii i infrastruktury – mówi Seweryn Figurski, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.
***
Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz na rynek cywilny i eksport. Fabryka Broni jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie.
Źródło: komunikat prasowy Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu