18 grudnia br. w Sochaczewie, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz obserwował trening systemowy realizowany przez 37. dywizjon rakietowy obrony powietrznej.
- To jest historyczny moment. To jest wielka chwila dla zdolności operacyjnych Wojska Polskiego. Bardzo się cieszę, że jesteśmy tutaj wspólnie z panem ambasadorem i generałem Marciniakiem. Jesteśmy tu dzisiaj, aby ogłosić kamień milowy budowania systemu obrony powietrznej. Przed chwilą otrzymałem meldunek od dowódcy 37. dywizjonu rakietowego obrony powietrznej o wstępnej gotowości systemu Wisła oraz zintegrowania go z systemem IBCS, czyli całym mózgiem operacyjnym systemu Wisła. Dziękuję bardzo za tę determinację, dziękuję za przygotowanie, za zrealizowanie wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest budowa obrony powietrznej, przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. To jest największe wyzwanie, ponieważ jest jednocześnie ogromnie kosztowne - powiedział wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z żołnierzami 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej OP.
- Dziękuję bardzo za tę determinację, dziękuję za przygotowanie, za zrealizowanie wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest budowa obrony powietrznej, przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. To jest największe wyzwanie, ponieważ jest jednocześnie ogromnie kosztowne. Pan ambasador przed chwilą powiedział, czego nauczyła nas wojna w Ukrainie. Pokazała, jak ważna jest obrona powietrzna, przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, jakie trzeba mieć systemy, żeby na tysiące ataków odpowiadać i skutecznie się bronić. Czerpiemy z tej wiedzy, czerpiemy z tych doświadczeń, budujemy własne systemy obrony powietrznej. Składają się one z kilku warstw, zaczynając od warstwy bardzo krótkiego zasięgu, jak Pilica Plus, przez Narew, i dochodząc do tego, co jest dzisiaj sercem, a tak naprawdę najważniejszym elementem obrony powietrznej – obrony średniego zasięgu w programie Wisła - zaznaczył szef MON.
Dywizjon zakończył proces przyjmowania i integracji elementów bojowych systemu Wisła, a realizacja treningu stanowi zakończenie pierwszego etapu szkolenia i zgrywania bojowego pododdziałów z wykorzystaniem systemu dowodzenia IBCS. Potwierdza to ostatecznie osiągnięcie przez dywizjon wstępnej gotowości operacyjnej (IOC – Initial Operational Capability).
Głównym założeniem zrealizowanego treningu było prowadzenie zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej wyznaczonych obiektów infrastruktury krytycznej przed środkami napadu powietrznego takich jak rakiet balistycznych, rakiet manewrujących, statków bezpilotowych oraz lotnictwa.
System przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot (Wisła), który trafił na wyposażenie 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej OP jest jednym z głównych elementów tworzących system obrony powietrznej kraju. Jego podstawowym zadaniem jest zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.
- Wolność sama siebie się nie broni. Wolność potrzebuje siły. Potrzebuje siły systemu Wisła, potrzebuje mądrości naszych żołnierzy, potrzebuje odpowiedzialności naszych dowódców, potrzebuje silnego polskiego społeczeństwa. Nie obroni się Polska i nigdy nie będzie bezpieczna, gdy nie będzie miała siły w społeczeństwie. Silne sojusze mamy, silną armię budujemy, potrzebujemy siły społeczeństwa, jeszcze większej siły i zjednoczenia. I wiem, że jest to coś, co nas łączy przy tych różnych podziałach. To jest ogromne przyzwolenie i wskazanie: modernizujcie, zmieniajcie, róbcie najlepszą armię na świecie. Ta miłość do wojska, to też jest przyzwolenie na budowę najsilniejszej armii. Wielkiej, ale silnej operacyjnymi zdolnościami - podkreślił w swoim wystąpieniu wiceprezes Rady Ministrów.
***
3. Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej jest związkiem taktycznym podporządkowanym Dowódcy Generalnemu RSZ, która może prowadzić działania bojowe zgodnie z przeznaczeniem w ramach narodowego i sojuszniczego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Dowództwo 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej jest organem dowodzenia szczebla taktycznego zabezpieczającym od strony wykonawczej sprawowanie przez dowódcę Brygady funkcji dowodzenia i zarządzania podległymi dywizjonami w procesie ich wszechstronnego przygotowania do realizacji zadań w okresie pokoju, kryzysu i wojny. 3.BROP przeznaczona jest do osłony wojsk i obiektów przed rozpoznaniem i uderzeniami z powietrza przez pilotowe i bezpilotowe środki napadu powietrznego.
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu