27 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z Kratos Unmanned Aerial Systems Inc. w sprawie kontynuacji usługi wsparcia eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych XQ-58A Valkyrie.
Powyższa umowa ma maksymalną wartość 35 mln USD, jednak w momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków w kwocie 23 mln USD. Wykonawca ma realizować prace do końca września 2026 roku – mowa o zakładach Kratos Unmanned Aerial Systems Inc. oraz ośrodkach doświadczalnych Departamentu Obrony w Kalifornii oraz Maryland. Głównym celem usługi jest wsparcie działań wsparcia eksploatacji dwóch XQ-58A Valkyrie w strukturach Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Obecnie oba są wykorzystywane do celów badawczo-doświadczalnych, które obejmują m.in. możliwość współpracy z F-35 Lightning II.
XQ-58 Valkyrie został zbudowany w ramach programu US Air Force LCASD (Low Cost Attritable Strike Demonstrator), którego celem jest stworzenie modułowego bezzałogowego aparatu latającego mającego kosztować do 3 mln USD, dysponującego możliwością zabrania dwóch bomb kierowanych SDB (Small Diameter Bomb), na odległość 4800 km, w wewnętrznej komorze uzbrojenia. Kratos zrealizował zadanie, od rozpoczęcia projektu do oblotu Valkyrie, w niespełna dwa lata. Pokazuje to możliwości producenta, który od lat specjalizuje się w projektowaniu oraz budowie platform bezzałogowych przeznaczonych do różnorodnych zastosowań na rzecz sił zbrojnych.
Najbardziej charakterystyczną cechą samolotu bezzałogowego XQ-58 Valkyrie jest sposób jego startu i lądowania – procedura obejmuje wystrzelenie z wyrzutni kołowej, a następnie lądowania przy użyciu spadochronu oraz układu poduszek absorbujących upadek. Dzięki temu samolot bezzałogowy XQ-58 Valkyrie nie potrzebuje typowej infrastruktury lotniskowej, a okres między lądowaniem i przygotowaniem samolotu do kolejnego lotu może wynosić około 2 godziny.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu