Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Northrop Grumman deklaruje budowę na Litwie fabryki amunicji

Northrop Grumman planuje budowę na Litwie fabryki amunicji średniokalibrowej. Fot. Northrop Grumman

23 września władze w Wilnie podpisały protokół uzgodnień (MoU) z Northrop Grumman Corporation dotyczący budowy fabryki amunicji średniego kalibru.

Obydwie strony wydały wspólne oświadczenie, w którym podkreślono, że obok Litewskich Sił Zbrojnych na inwestycji mogłaby skorzystać również Ukraina, której pododdziały zmechanizowane stale odczuwają „głód” takiej amunicji. Zgodnie z treścią oświadczenia, rząd Republiki Litewskiej liczy na to, że kooperacja z gigantem zza Oceanu Atlantyckiego wzmocni litewski przemysł obronny i doprowadzi do redukcji zależności litewskiego wojska oraz przemysłu od długich łańcuchów dostaw. Z kolei Northrop Grumman zadeklarował, że porozumienie pozwala na dzielenie się z litewskim partnerem technologiami i doświadczeniem zgodnie z polityką Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ponadto dla firmy kluczowe znaczenie ma mieć wspieranie sojuszników w zakresie uzupełniania zapasów i usprawniania dostaw amunicji w obliczu wzrostu popytu na nią, jaki wystąpił w wyniku wybuchu wojny na Ukrainie. Strony nie podały innych szczegółów, m.in. planowanej lokalizacji zakładu (niewykluczone, że będzie to podkowieńska miejscowość Giraitė, bowiem partnerem Northrop Grummana ma być państwowa firma AB Giraitė Armament Factory, zlokalizowana w tej miejscowości), przewidywany harmonogram prac czy budżet przedsięwzięcia. Nie jest znana forma funkcjonowania fabryki – być może będzie to spółka joint venture, zważywszy na deklarację współpracy z lokalnym biznesem. Nie wiadomo także, jaki ma być zakres produkcji realizowanej w zakładzie. Wiadomo jedynie, że ma w niej być produkowana amunicja „do bojowych wozów piechoty”, zapewne 30×173 mm, bowiem taką wykorzystują armaty napędowe Bushmaster MK44S, w które uzbrojone są litewskie kołowe bojowe wozy piechoty Vilkas na bazie kołowego transportera opancerzonego GTK Boxer.

Litewska minister finansów Gintarė Skaistė powiedziała, że „Ma nadzieję, że współpraca z amerykańskimi sojusznikami wzmocni bezpieczeństwo i gotowość państwa, a jednocześnie przyniesie korzyści całemu regionowi, w tym Ukrainie”. Z kolei Steve O'Bryan, wiceprezes ds. korporacyjnych i dyrektor ds. globalnego rozwoju biznesu w Northrop Grumman, powiedział, że „Współpraca jest zgodna ze zobowiązaniem firmy do wspierania Stanów Zjednoczonych i państw sprzymierzonych przez współpracę branżową”.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc