Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Co dalej z drugą linią produkcyjną armatohaubic Krab?

Fot. 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

11 czerwca na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację w sprawie budowy drugiej linii produkcyjnej armatohaubic Krab w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. w Gliwicach.

Autorami powyższej interpelacji, która została przesłana do Ministerstwa Obrony Narodowej w połowie maja bieżącego roku, są Jarosław Wiesław Wieczorek oraz Waldemar Andzel (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość). W powyższym dokumencie czytamy, 13 października 2023 roku w Gliwicach została podpisana umowa inwestycyjna na uruchomienie drugiej linii produkcyjnej haubic samobieżnych AHS Krab. Kwota przeznaczona w umowie na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego wynosi 800 mln zł. W obliczu wojny w Ukrainie konieczna jest szybka i rzetelna realizacja tego przedsięwzięcia. Sprzęt pancerny dalej odgrywa fundamentalną rolę w strategiach obronnych i kontrofensywnych, tym bardziej sprzęt sprawdzony w warunkach konfliktów zbrojnych. Doceniana przez ekspertów wojskowych jakość i skuteczność armatohaubicy Krab winna być przyczynkiem do natychmiastowej realizacji uruchomienia rzeczonej drugiej linii produkcyjnej. Co istotne to fakt, że mówimy o produkcji sprzętu polskiego projektu w oparciu o polski przemysł zbrojeniowy. Niezależnie od ważnych zakupów sprzętu wojskowego poza granicami naszego państwa należy zwiększać wszelkie moce wytwórcze w zakładach zbrojeniowych w Polsce. Wszelka zwłoka w tym zakresie może być bardzo niebezpieczna. W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z pytaniami:

  1. Na jakim etapie jest realizacja zapisów umowy inwestycyjnej, czy środki zostały już przekazane do Bumaru Łabędy w Gliwicach celem wdrażania projektu?
  2. Kiedy dokładnie można oczekiwać uruchomienia drugiej linii produkcyjnej w Gliwicach?
  3. Ilu pracowników będzie dodatkowo zatrudnionych przy produkcji armatohaubic w Gliwicach?
  4. Czy zakłady zbrojeniowe Bumar Łabędy w Gliwicach będą realizować inne projekty niż budowa armatohaubic?

Przypomnijmy, deklaracja uruchomienia drugiej linii 155 mm armatohaubic Krab w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. w Gliwicach została ogłoszona przez ówczesnych członków rządu – prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera i ministra obrony Mariusza Błaszczaka w kwietniu 2023 roku. W grudniu 2023 roku Agencja Uzbrojenia oraz Huta Stalowa Wola S.A. podpisały umowę ramową w sprawie potencjalnej dostawy 152 armatohaubic Krab wraz z elementami wchodzącymi w skład dywizjonowych modułów ogniowych. Dotychczas nie uruchomiono realizacji fazy wykonawczej.

Dotychczas Huta Stalowa Wola S.A. wraz z partnerami, m.in. Grupą WB, dostarczył ponad 80 seryjnych Krabów. Część z nich trafiła, w ramach programu pomocy wojskowej, na Ukrainę. Dostawa już zakontraktowanych ma zakończyć się (według aktualnego harmonogramu) do końca 2027 roku – wówczas (o ile nic się nie zmieni) Wojsko Polskie będzie posiadać około 116 Krabów. Będą stanowić uzupełnienie do już zamówionych (i częściowo dostarczonych) 364 armatohaubic K9 Thunder.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Co dalej z drugą linią produkcyjną armatohaubic Krab?”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc