Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosomaki na Ukrainie? [WIDEO]

Rosomaki trafiły w ręce ukraińskich żołnierzy. Fot. Internet

30 lipca w Sieci pojawił się krótki filmik wskazujący na to, że w ręce ukraińskich żołnierzy trafiły już kołowe bojowe transportery opancerzone KTO Rosomak.

Na filmie widoczna jest kolumna złożona z kilku pojazdów opancerzonych. Prowadzą ją eks-szwedzkie czołgi Strv 122 (szwedzka, głęboko zmodyfikowana odmiana Leoparda 2A5), za nimi zaś podążają - także eks-szwedzkie - bojowe wozy piechoty CV9040C. Kolumnę zamyka zaś para polskich KTO Rosomak. Nie wiadomo, gdzie został nagrany krótki materiał, ani w jakich okolicznościach. Rosomaki w wersji kołowego bojowego wozu piechoty z wieżą Hitfist-30P nie przeszły żadnych modyfikacji, nie mają też zmienionego kamuflażu ani oznaczeń. Niewykluczone więc, że film nagrano podczas szkolenia na jednym z polskich poligonów, zaś ukraińscy żołnierze dostali okazję do zapoznania się z polskimi Rosomakami. Na razie bowiem rząd Rzeczypospolitej Polskiej, wśród bardzo zróżnicowanej przecież pomocy udzielanej Siłom Zbrojnym Ukrainy, Rosomaków nie wymienił. Możliwe, że szkolenie załóg ukraińskich związane jest z kontraktem na dostawę 100 Rosomaków dla Ukrainy, jaki ogłoszono na początku kwietnia. Co więcej, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zadeklarował nieco później, że jego kraj zamówi znacznie więcej polskich wozów bojowych, bo aż 200. Nie jest jasne, czy samobieżne 120 mm moździerze M120 Rak na podwoziu KTO Rosomak, które Ukraina również planuje zamówić, zawierają się w tej łącznej puli, czy też Ukraina zamówi 200 Rosomaków w wersji bojowej i oprócz tego Raki. Koszt produkcji tego uzbrojenia zostanie pokryty ze środków administracji federalnej Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Unii Europejskiej.

Nie można przy tym wykluczyć, że Ukraina jednak otrzyma partię Rosomaków (kompanię szkolną, batalion?) w ramach polskiej pomocy wojskowej. Czas oczekiwania na dostawę nowych pojazdów byłby bowiem długi, problem stanowiłyby również nieprodukowane już wieże. Z kolei produkcja polskich wież ZSSW-30 dopiero się rozpoczyna i uzasadnionym jest wyposażenie w nie w pierwszej kolejności pojazdów dostarczanych polskiej armii.

WIDEO: https://twitter.com/Existenzse/status/1685724514405998592

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc