22 lipca US Navy wprowadziła do służby nowy wielozadaniowy okręt do działań przybrzeżnych, USS Canberra (LCS 30). Nie byłoby to nic niezwykłego, gdyby nie miejsce uroczystości – Sydney w Australii.
Jest to drugi okręt w historii amerykańskiej floty, który nosi nazwę australijskiego miasta Canberra. Ma to związek ze współpracą obu państw w czasie drugiej wojny światowej, a szczególnie historią nocnej bitwy koło wyspy Savo z 8 na 9 sierpnia 1942 roku. Wówczas połączony zespół amerykańsko-australijski utracił cztery krążowniki, w tym HMAS Canberra. Pierwszy USS Canberra, ciężki krążownik typu Baltimore, został wcielony do służby w US Navy w październiku 1943 roku – jednostka brała udział w licznych kampaniach na Oceanie Spokojnym. W latach 50. XX wieku został przebudowany na krążownik rakietowy – w nowej funkcji był eksploatowany do 1970 roku.
Nowy USS Canberra (LCS 30) to piętnasty okręt typu Independence zbudowany przez amerykański oddział australijskiego koncernu stoczniowego Austal (Austal USA). Przyszły USS Canberra (LCS 30) został zamówiony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w październiku 2017 roku. Uroczyste położenie stępki miało miejsce 10 marca 2020 roku, a wodowanie 30 marca 2021 roku. Podobnie jak w przypadku innych jednostek tego typu, pierwszym portem macierzystym Canberry jest San Diego w Kalifornii. Okręt został dostarczony użytkownikowi w grudniu 2021 roku. Do Sydney wpłynął 17 lipca po długim rejsie z portu macierzystego.
Jak podkreśla US Navy, pomimo początkowych problemów eksploatacyjnych, liczba jednostek typu Independence wykonujących zadania operacyjne, głównie na wodach wschodniego Oceanu Spokojnego, systematycznie rośnie. W lipcu w kampanii operacyjnej znajdowały się cztery z nich (USS Jackson, LCS 6, USS Gabrielle Giffords, LCS 10, USS Manchester, LCS 14 oraz USS Mobile, LCS 26). Jak wskazują dowódcy, okręty dają nową jakość operacjom sił amerykańskich w regionie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu