23 maja Ministerstwo Obrony Narodowej zaprezentowało publicznie, długo oczekiwany, dokument – Strategię Obronną RP, będącą częścią Strategicznego Przeglądu Obronnego.
Jest to pierwszy tego typu dokument od 2011 roku, który w opinii wielu nie współgrał do zmian geopolitycznych na świecie oraz regionie. Wojsko Polskie ma skoncentrować się na obronie własnego terytorium, z możliwością działań koalicyjnych poza granicami kraju. Aby tego dokonać przewiduje się kroki modernizacji sprzętowej oraz powiększenia stanów osobowych do 200 tys. żołnierzy. Powyższy plan zakłada osiągnięcie docelowego stanu w roku 2032.
Powyższa koncepcja zakłada zmiany programów modernizacji sprzętowej – dla wojsk lądowych priorytetem mają być systemy rozpoznania, dowodzenia, artylerię, obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, obronę przeciwpancerną oraz nowe pojazdy bojowe. W przypadku tych ostatnich rezygnuje się z wozu wsparcia ogniowego Gepard, a w miejsce jego pojawić się ma nowy czołg podstawowy (być może powstały w wyniku kooperacji międzynarodowej). Co więcej nowy BWP Borsuk ma stracić możliwość pływania. Dodatkowo autorzy wskazują na potrzebę modernizacji części wykorzystywanego sprzętu.
W przypadku lotnictwa zmiana priorytetów ma objąć programy śmigłowcowe, gdzie nacisk ma zostać położony na pozyskanie śmigłowców szturmowych – być może otwiera to drogę do oficjalnego zakupu śmigłowców AH-64E Guardian, jak informowaliśmy w zeszłym miesiącu Polska zamówiła (poprzez FMS) elektrooptyczne głowice obserwacyjno-celownicze. Dodatkowo planuje się zakup wielozadaniowych samolotów bojowych 5. generacji dla dwóch eskadr lotniczych.
Rewolucji ma ulec program modernizacji Marynarki Wojennej. Ma ona wzbogacić się o cztery okręty podwodne nowego typu oraz trzy niszczyciele min typu Kormoran. Niestety pozostałe programy pozyskania jednostek nawodnych zostają wstrzymane i skoncentrowanie środków na rozbudowie możliwości Morskiej Jednostki Rakietowej, a także zapowiadania możliwość odbudowy lotnictwa bojowego.
Zgodnie z deklaracjami politycznymi planuje się reformę systemu dowodzenia, oraz wzrost wydatków obronnych do poziomu 2,5% PKB w 2030 roku.
(ŁP) | Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu