1 czerwca szwajcarska firma RUAG złożyła w Federalnym Sekretariacie Stanu ds. Gospodarki Konfederacji Szwajcarskiej wniosek w sprawie sprzedaży do Królestwa Niderlandów 96 ekswłoskich czołgów Leopard 1A5.
Czołgi te, ostatecznie wycofane w 2008 r. z Wojsk Lądowych Republiki Włoskiej, zostały nabyte przez firmę RUAG w 2016 r. i składowane są w miejscowości Lenta we włoskim Piemoncie. Jako ewentualnych nabywców wskazuje się... rząd Królestwa Niderlandów i niemiecką grupę przemysłową Rheinmetall AG. Najbardziej prawdopodobny jest jednak taki scenariusz, w którym Królestwo Niderlandów kupuje czołgi i płaci za ich remont (w ramach wspólnego holendersko-duńsko-niemieckiego programu), zaś Rheinmetall AG zrealizuje prace związane z przywróceniem sprawności technicznej wozów i, być może, ograniczoną modernizacją. Sprawa na razie oczekuje na decyzję Rady Kantonów i Rady Narodowej (izby parlamentu szwajcarskiego), bowiem w czerwcu mają one debatować i podjąć ewentualną decyzję odnośnie zmiany przepisów eksportowych. Obecne w praktyce uniemożliwiają eksport, a nawet reeksport materiałów wojennych szwajcarskiej produkcji do państw toczących wojny, co ma wynikać z przyjętej przez Szwajcarię zasady neutralności. Obecnie szansa na liberalizację przepisów jest znaczna (co ułatwiłoby przekazywanie Ukrainie m.in. amunicji 35×228 mm produkcji firmy Rheinmetal Air Defence AG do zestawów przeciwlotniczych Gepard i Mantis), ale nawet w razie zmiany przepisów wejdą one w życie dopiero w marcu przyszłego roku. Oznacza to, że Ukraina poczeka na czołgi dość długo ‒ do najmniej do następnej wiosny, jeśli udałoby się wcześniej sprzedać czołgi Niderlandom i dostarczyć je do Niemiec na remont.
Czołgi stanowiące własność firmy RUAG zostały zakupione od włoskiej agencji rządowej Agenzia Industrie Difesa w 2016 r. za zaledwie 4,5 mln EUR za 96 wozów. Esercito Italiano wdrożyły kupiły ok. 1300 czołgów Leopard 1 różnych wersji i pojazdów specjalistycznych na ich bazie w latach 1970-1985, z czego ok. 900 wyprodukowała włoska firma OTO Melara na licencji firmy Krauss-Maffei (720 czołgów Leopard 1A2, 67 wzt Bergepanzer 2, 28 Pionierpanzer, 64 mosty Biber). Czołgi wersji A1/A2 wycofano ze służby w 2003 r., zaś wersji A5 (150 zakupionych w Niemczech w 1995 r.) w 2008 r., zastępując je włoskimi C1 Ariete.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu