9 marca w porcie Bandar-e Abbas na południu Iranu odbyła się uroczystość przekazania Siłom Morskim Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (SM KSRI) aż 100 nowych jednostek, w tym okrętu bazy, który otrzymał nazwę Shahid Mahdavi (110-3).
Shahid Mahdavi powstał w wyniku przebudowy i konwersji do roli okrętu-bazy, kontenerowca Sarvin o nośności 41 971 ton, ładowności 3300 TEU oraz wymiarach kadłuba 240,2 x 32,2 x 7,8 m. Napędzany silnikiem wysokoprężnym MAN-B&W o mocy 29 800 kW. Jednostkę zbudował w 2000 roku południowokoreański koncern Hyundai Heavy Industries Co. Ltd. z Ulsan, a armatorem była irańska firma Oghiaanous Khoroushan Shipping z Wyspy Kisz. Przebudowy dokonała stocznia ISOICO (Iran Shipbuilding & Offshore Industries Complex Co.).
W odróżnieniu od eksploatowanego przez Siły Morskie Islamskiej Republiki Iranu (Niru-ye Daryâ'i-ye Artesh-e Jomhuri-ye Eslâmi-ye Irân) okrętu IRIS Makran (441), nie został on znacząco przebudowany. Inżynierowie zdecydowali się nawet pozostawić oryginalne pokrywy ładowni, na powierzchniach których wyznaczono jedynie dwa miejsca startowe dla śmigłowców o masie do 15 ton (np. Mi-17). Na pokładzie rufowym, umieszczono cztery kontenery transportowo–startowe pocisków przeciwokrętowych Qader lub Ghadir (oba legitymują się zasięgiem szacowanym na 300 km i głowicą bojową o masie 200 kg). Znajduje się tam także miejsce do transportu szybkich kutrów rakietowych (9 marca znajdowały się tam dwa kutry). Obronę przed środkami napadu powietrznego docelowo stanowić ma lądowy system rakietowy średniego zasięgu Sevom Khordad (znany też jako 3rd Khordad) z pociskami Taer-2B (o zasięgu do 50 km) lub Sayyad-2 (do 120 km zasięgu, powstały w wyniku skopiowania amerykańskich pocisków RIM-66 Standard). Uzbrojenie obronne stanowią m.in. dwie dwulufowe armaty ZU-23 kal. 23 mm oraz wkm kal. 12,7 mm. Na topie masztu głównego znajduje się antena prawdopodobnie przeznaczona do wykrywania i analizy sygnałów sondujących systemów radiolokacyjnych (łudząco przypomina antenę rosyjskiego systemu CzWA-001-04RP Sirius). W trakcie uroczystości wcielenia do służby na pokładzie znajdowały się dwa śmigłowce Mil Mi-17 oraz sześć bezzałogowych aparatów powietrznych (UAV) typu Ababil-2 wyprodukowanych przez Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company (HESA).
Marynarka Wojenna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej posiada już trzy okręty-bazy, w tym 150-metrowy Shahid-Roudaki oraz dwa mniejsze Saviz i Behshad (eksploatowane na wodach Morza Czerwonego). Poza okrętem-bazą SM KSRI 9 marca zasiliło także ok. 100 (według innych źródeł od 95 do 99) szybkich jednostek o konstrukcji laminatowej, w tym uzbrojonych w kierowane pociski rakietowe.
Największą jednostką pośród nich był prototypowy kuter typu Zulfiqar . Nie tylko jest w stanie osiągać prędkość 90 węzłów, ale jest uzbrojony w rakietowy system obrony krótkiego zasięgu Nawab z wyrzutniami VLS.
Obecnie stocznia ISOICO prowadzi konwersję kolejnego kontenerowca dla SM KSRI, którego ochrzczono Shahid Bagheri. Zakres jego przebudowy jest znacznie poważniejszy, a jego najciekawszym elementem jest przyspawany do prawej burty i podparty sponsonami, skośny pokład wyglądający jak startowy na lekkich lotniskowcach.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu