5 stycznia pojawiły się nowe informacje na temat planowanej przez Wojska Lądowe Federacyjnej Republiki Brazylii (Exército Brasileiro) modernizacji czołgów Leopard 1A5 BR.
Dyrekcja Materiałowa Wojsk Lądowych poinformowała, że po przeprowadzeniu analiz związanych z projektem modernizacji czołgów Leopard 1A5 BR wykluczono wariant obejmujący wymianę wieży na nową (co proponowała np. belgijska firma John Cockerill). Wykluczono także wymianę działa na nowe o kalibrze 120 mm i gładkim przewodzie lufy, jak również znaczące wzmocnienie opancerzenia. Powodem tych decyzji są przewidywane wysokie koszty takiego przedsięwzięcia, co czyniłoby je w odniesieniu do kompletnie przestarzałych już czołgów (które dodatkowo, ze względu na stosunkowo słabe i tylko stalowe opancerzenie, od wejścia do służby budziły raczej mieszane uczucia) nieopłacalnym. Stosowną analizę przeprowadzono w oparciu o dane nadesłane przez osiem podmiotów zainteresowanych programem modernizacji brazylijskich Leopardów. Ogólnie zaproszonych do udziału w postępowaniu zostało 16 firm brazylijskich i zagranicznych, ale niektóre z nich zdecydowały się na podjęcie współpracy oraz zgłoszenie wspólnych ofert.
Program modernizacji ograniczono do dwóch głównych obszarów. Pierwszy obejmuje modernizację lub wymianę systemu kierowania ogniem, instalację systemu dowodzenia i kontroli (C2), wymianę systemów optoelektronicznych kierowcy oraz systemu klimatyzacji. Drugi, bogatszy pakiet, obejmować ma wszystkie opisane elementy, a także kilka dodatkowych: system ostrzegania przed opromieniowaniem promieniem lasera, wymianę napędów wieży na elektryczne, dodanie inercyjnego systemu nawigacji (INS), montaż pomocniczego agregatu prądotwórczego i zautomatyzowanego systemu gaśniczego. Jest to oczywiście opcja droższa, przy czym ma jednocześnie oferować lepszy efekt w stosunku do ponoszonych kosztów. Modernizacja przewiduje też oczywiście remont pojazdów, co w połączeniu z wymianą niektórych komponentów na nowocześniejsze i z instalacją nowych pozwolić ma na utrzymanie starych czołgów w służbie przez kolejnych 15 lat. Łącznie w latach 2024-2030 Exército Brasileiro miałaby otrzymać 52 czołgi, tj. modernizacji miałby zostać poddany mniej więcej co piąty Leopard 1A5 (pozostałe spośród ok. 370 brazylijskich Leopardów 1 to eks-belgijskie Leopardy 1A3). Mają one wejść do służby w 6. Brygadzie Piechoty Zmechanizowanej i 5. Brygadzie Kawalerii Pancernej. Jeżeli harmonogram dostaw ma zostać zachowany, wybór dostawcy powinien nastąpić bezzwłocznie. Na razie jednak nie znamy przewidywanego terminu wyboru oferenta, który będzie odpowiadał za modernizację, a ponadto konieczny jest wybór ostatecznej konfiguracji. Wiadomo, że głównym wykonawcą ze strony Brazylii ma być Regionalna Baza Remontowa Pojazdów 3. Okręgu Wojskowego w Santa Maria, podlegająca Południowemu Dowództwu Wojskowemu. Nieco nadziei na szybką realizację programu daje to, że brazylijskie wojska lądowe dokonały już wyboru 52 wozów, które zostaną poddane modernizacji.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu