30 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z Kratos Unmanned Aerial Systems Inc. w sprawie produkcji i dostawy dwóch bezzałogowych aparatów latających XQ-58A Valkyrie.
Umowa ma wartość 15,5 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca września 2023 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu. Poza maszynami producent ma dostarczyć pełne wyposażenie pokładowe pozwalające na zabranie dodatkowych ładunków bądź uzbrojenia. Poza tym pracownicy producenta mają pełnić wsparcie dla użytkownika w czasie prób na poligonach w Stanach Zjednoczonych. Są to kolejne dwa, seryjne, XQ-58A Valkyrie zamówione przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. W październiku 2022 roku producent dostarczył pierwszy egzemplarz, który trafił do 96. Skrzydła Doświadczalnego stacjonującego w bazie Eglin na Florydzie.
XQ-58 Valkyrie został zbudowany w ramach programu US Air Force LCASD (Low Cost Attritable Strike Demonstrator), którego celem jest stworzenie modułowego bezzałogowego aparatu latającego mającego kosztować do 3 mln USD, dysponującego możliwością zabrania dwóch bomb kierowanych SDB (Small Diameter Bomb), na odległość 4800 km, w wewnętrznej komorze uzbrojenia. Kratos zrealizował zadanie, od rozpoczęcia projektu do oblotu Valkyrie, w niespełna dwa lata. Pokazuje to możliwości producenta, który od lat specjalizuje się w projektowaniu oraz budowie platform bezzałogowych przeznaczonych do różnorodnych zastosowań na rzecz sił zbrojnych.
Najbardziej charakterystyczną cechą samolotu bezzałogowego XQ-58 Valkyrie jest sposób jego startu i lądowania – procedura obejmuje wystrzelenie z wyrzutni kołowej, a następnie lądowania przy użyciu spadochronu oraz układu poduszek absorbujących upadek. Obecnie, wdrożenie drugiego rozwiązania zostało wstrzymane i prowadzone są prace nad montażem innego układu ograniczającego skutki lądowania na spadochronie. Dzięki temu samolot bezzałogowy XQ-58 Valkyrie nie potrzebuje typowej infrastruktury lotniskowej, a okres między lądowaniem i przygotowaniem samolotu do kolejnego lotu może wynosić około 2 godziny.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu