Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze stanowisko IBCS EOC dla Polski gotowe

Opublikowane przez korporację Northrop Grumman zdjęcie pokazujące EOC (kontener S-280). Fot. Northrop Grumman.

20 lipca korporacja Northrop Grumman poinformowała, że dostarczyła pierwsze stanowisko dowodzenia Engagement Operations Center systemu IBCS z polskiego zamówienia. Odbiorcą są władze federalne Stanów Zjednoczonych, które pośredniczą w dostawach zestawów IBCS kupionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej RP.

Produkujące system Integrated Battle Command System (IBCS) zakłady korporacji Northrop Grumman w Huntsville w Alabamie dostarczyły pierwsze stanowisko dowodzenia Engagement Operations Center (EOC) z sześciu zamówionych przez MON w tzw. I fazie programu Wisła. Stanowiska EOC są uniwersalną konstrukcją, zatem w ramach potrzeb mogą być wykorzystywane do dowodzenia baterią lub batalionem (dywizjonu wg polskiej nomenklatury i struktury organizacyjnej OPL) systemu przeciwlotniczego Integrated Air and Missile Defense (IAMD), którego eksportową konfigurację zamówił MON w programie Wisła. IAMD to wersja rozwojowa (głęboka modernizacja) systemu MIM-104F Patriot, w której próbowano wyeliminować większość zidentyfikowanych słabości tego systemu. Na opublikowanym przez korporację Northrop Grumman zdjęciu widać wyprodukowany dla Polski elektromagnetycznie szczelny kontener, służący jako serwerownia EOC w wersji IBCS dla US Army.

Rozwinięte stanowisko EOC w konfiguracji do systemu IAMD dla US Army. S-280 pierwszy z lewej. Fot. USAASC.

Komunikat prasowy Northrop Grummana wspomina także, że MON „pracuje razem z rządem Stanów Zjednoczonych” nad dostawami sprzętu komputerowego i oprogramowania sterującego pracą IBCS, które będą zainstalowane i w które będą wyposażane stanowiska EOC (szczelne elektromagnetycznie kontenery) dostarczane na podstawie licencji przez polski przemysł obronny. Komunikat Northrop Grummana – poprzez zacytowanie Christine Harbison, czyli wiceprezes i dyrektor generalną oddziału systemów bojowych i gotowości misyjnej korporacji Northrop Grumman – podkreśla przebadaną w warunkach poligonowych kompatybilność IBCS do działania w trybie Joint All-Domain Command and Control (JADC2), czyli operacyjnej interoperacyjności różnych systemów dowodzenia obroną powietrzną, wykorzystywanych przez poszczególne rodzaje Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, chodzi przede wszystkim o format danych cyfrowych, które mogą być jednocześnie przesyłane i wykorzystywane przez wspomniane systemy dowodzenia w ramach interoperacyjnego wspólnego obrazu sytuacji powietrznej. Każdy z rodzajów sił zbrojnych (US Air Force, US Navy, US Marine Corps) rozwija własne systemy dowodzenia zgodne z JADC2. Wkładem US Army w tę koncepcję jest właśnie IBCS.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc