Trwają walki o zakłady „Azot”, ostatni punkt ukraińskiego oporu w Siewierodoniecku. Obrońcy odpierają ataki rosyjskie na jego południowych obrzeżach (m. Syrotyne), po obu stronach drogi łączącej Hirśke z Lisiczańskiem (w m. Myrna Dolina i Biła Hora), na południowy wschód od Bachmutu oraz na północ od Słowiańska (w rejonie m. Bohorodyczne i Dolina). Siły rosyjskie kontynuują natarcie „wzdłuż drogi Lisiczańsk-Bachmut”. Po kilkunastodniowej przerwie Rosjanie wznowili działania ofensywne na zachód od Doniecka (zostali odparci w rejonie Marjinki) oraz – po blisko dwóch miesiącach pauzy operacyjnej – na południowy wschód od Charkowa (przeprowadzili rozpoznanie bojem w rejonie m. Rtyszczywka). Ukończyli także budowę prowizorycznego mostu kolejowego na rzece Doniec w rejonie Kupiańska na głównej linii zaopatrzenia wojsk w rejonie Iziumu.
Rosyjskie artyleria i lotnictwo kontynuowały uderzenia na pozycje i zaplecze ukraińskie wzdłuż linii styczności wojsk. Poza Donbasem ich celami były głównie Charków i Mikołajów wraz z okolicznymi miejscowościami oraz rejon zełenodolśki na południe od Krzywego Rogu. Mniejszą intensywność ostrzałów odnotowano na południowy wschód od Zaporoża oraz w przygranicznych rejonach obwodu sumskiego. Kolejną dobę celem ataków rakietowych były Oczaków, Odessa i Białogród nad Dniestrem. Po raz pierwszy strona ukraińska poinformowała o rosyjskim uderzeniu rakietowym w ujściu Dunaju. Z kolei według doniesień rosyjskich siły ukraińskie przeprowadziły atak rakietowy na dwie platformy wiertnicze Czornomornaftohazu (zagarnięte przez Rosjan w 2014 r.) 70 km od Odessy.
Prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu skierowanym do Unii Afrykańskiej oświadczył, że Ukraina nie poczyniła jeszcze postępów w wielostronnych negocjacjach dotyczących odblokowania eksportu zboża, który zażegnałby obecny kryzys transportowy. Podkreślił, że w warunkach blokady morskiej Kijów próbuje zorganizować eksport żywności koleją i przez porty sąsiednich krajów, ale mają one mniejszą przepustowość i są droższe. Nie znaleziono nadal rozwiązania zapewniającego przerwanie działań bojowych przez Rosję na Morzu Czarnym. Kryzys żywnościowy był jednym z tematów omawianych w czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych UE.
Szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak stwierdził, że Kijów uzależnia wznowienie negocjacji z Rosją od przerwania ognia, wycofania wojsk rosyjskich i przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy. Podkreślił, że władze ukraińskie zdecydowanie odrzucają możliwość przyszłych rozmów w formacie międzynarodowym umownie nazywanym „Mińsk 3”. Odnosząc się do kwestii związanych z transportem zboża drogą morską uznał za niedopuszczalne uzależnianie deblokady ukraińskich portów od złagodzenia sankcji nałożonych na Rosję. Dodał też, że strona ukraińska nie widzi możliwości wykorzystania szlaku kolejowego wiodącego przez Białoruś do portów bałtyckich. Jedyną opcją zapewnienia pełnowymiarowego transportu ukraińskiego zboża jest szlak morski wiodący przez Morze Czarne. Jego uruchomienie będzie możliwe jedynie przy otrzymaniu przez Ukrainę gwarancji bezpieczeństwa wykluczających możliwość rosyjskiego uderzenia na porty i szlaki morskie.
Rosjanie wywieźli z oddziału archiwum państwowego w Chersoniu dokumentację z danymi wyborców z 2019 r., która prawdopodobnie posłuży do stworzenia fikcyjnych list wyborczych i następnie sfałszowania wyników referendum o akcesji regionu do Rosji. Przedstawiciel władz kolaboranckich w mieście wyraził nadzieję, że włączenie obwodu do Federacji Rosyjskiej nastąpi do końca roku. W okupowanym Berdiańsku administracja okupacyjna zmusza mieszkańców do ustawiania się w kolejki w celu złożenia wniosku o otrzymanie rosyjskiego paszportu. Osoby, które nie zgadzają się uczestniczyć w propagandowym przedsięwzięciu, są kierowane do robót publicznych. W obwodzie zaporoskim i chersońskim zaobserwowano dużą aktywność mobilnej grupy armii rosyjskiej wyposażonej w środki walki radioelektronicznej. Podczas ich pracy zanikała łączność komórkowa operatorów ukraińskich, a możliwość przeglądania ukraińskich stron w internecie została zablokowana. Według wywiadu ukraińskiego działania te mają pomóc w identyfikacji osób prezentujących postawę antyrosyjską w ukraińskich sieciach społecznościowych.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała dwóch rosyjskich agentów uplasowanych w Radzie Ministrów i Izbie Przemysłowo-Handlowej. W wyniku wieloetapowej operacji specjalnej zdobyto dowody prowadzenia działalności szpiegowskiej przez szefa wydziału Sekretariatu Rady Ministrów i szefa jednej z dyrekcji Izby Przemysłowo-Handlowej. Zatrzymani przekazywali informacje dotyczące stanu zdolności obronnych, sytuacji na granicy i dane osobowe funkcjonariuszy służb specjalnych i organów ścigania. Za realizację zadań wywiadowczych otrzymywali od 2 tys. do 15 tys. USD.
20 czerwca Rada Najwyższa przyjęła trzy ustawy konieczne dla integracji europejskiej: ratyfikowała konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska), ustawę o zasadach państwowej polityki antykorupcyjnej na lata 2021–2025 oraz ustawę regulującą proces zarządzania odpadami.
Autorzy: Andrzej Wilk, Jadwiga Rogoża, Piotr Żochowski.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu