Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boxer CRV bez ppk Spike?

Australijskie kołowe wozy rozpoznawcze Boxery CRV nie mają szczęścia - nie udało się ich zintegrować ani z ppk Spike LR2, ani aktywnego systemu obrony pojazdu Iron Fist. Fot. Australian Army

6 kwietnia, podczas posiedzenia wyższej izby australijskiego parlamentu, ujawniono informacje na temat problemów trapiących program Land 400 Phase 2 (szerzej "Wojsko i Technika" 4/2018). Problemem ma być integracja wozu bojowego Boxer CRV z rakietowym systemem przeciwpancernym.

Zgodnie z planem, pozyskane w ramach programu Land 400 Phase 2 kołowe bojowe wozy rozpoznawcze Boxer CRV (Combat Reconnaissance Vehicle, pol. bojowy wóz rozpoznawczy) miały być uzbrojone w, wybrane w 2018 r., izraelskie ppk Rafael ADS Spike LR2. Tymczasem podczas posiedzenia senatu dowódca Wojsk Lądowych (Chief of Army) gen. broni Richard Burr powiedział, że odpalanie przeciwpancernych pocisków kierowanych zamontowanych z wieży Lance stosowanej na australijskich Boxerach będzie niemożliwe. Zamiast tego Spike LR2 będą wykorzystywane z wyrzutni wynośnych, przenoszonych przez spieszone sekcje rozpoznawcze. Australian Army miała zapłacić za zintegrowanie wyrzutni z wieżą Boxera CRV, choć wartość kontraktu nie jest znana. Zdolność do zwalczania czołgów miała być istotną częścią wymagań stawianych w ramach programu Land 400 Phase 2, bowiem pojazdy rozpoznawcze miały móc m.in. bronić się przed czołgami przeciwnika. Konieczność opuszczania wnętrza wozu przez obsługę Spike LR2 w celu użycia ppk stanowi zarówno dla wozu, jak i przewożonych żołnierzy znacznie większe zagrożenie, niż w razie strzelania z wyrzutni montowanej na wieży. Australijscy komentatorzy nie wykluczają, że w przyszłości wada ta zostanie usunięta, choć wymagać ma to przeprojektowania wieży.

Niewykluczone, że powodem problemów jest przekroczenie dopuszczalnej masy wieży. Był to bowiem powód opóźnień integracji aktywnego systemu ochrony pojazdu Elbit Systems Iron Fist z Boxerem CRV. Niestety, podczas tego samego posiedzenia australijskiego senatu podano, że również z niego będzie trzeba zrezygnować. Oficjalnie Australian Army uznała, że ze względu na profil misji realizowanych przez Boxera CRV Iron Fist nie jest mu potrzebny - być może jego możliwości zostały ocenione jako niewystarczające, bowiem australijskie wojska lądowe prowadzą ocenę alternatywnych rozwiązań i rozważają doposażenie swoich Boxerów w przyszłości.

Trudno powiedzieć, czy problemy Boxerów będą miały wpływ na decyzję Canberry w sprawie pozyskania nowych gąsienicowych bojowych wozów piechoty. W programie Land 400 Phase 3 Lynx KF41, oferowany przez Rheinmetall AG (lokalny oddział koncernu produkuje australijskie Boxery), konkuruje z południowokoreańskim Hanwha Defense AS21 Redback. W przypadku bwp zarówno Spike LR2, jak i aktywny system ochrony pojazdu (prawdopodobnie także Iron Fist) są wymagane, a Lynx KF41 w wariancie australijskim wyposażony jest w nowszą odmianę wieży Lance niż w Boxerze CRV.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc