Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Litwa kupiła radary do swoich patrolowców

Okręt patrolowy Aukštaitis, jeden z czwórki przeznaczonej do modernizacji poprzez wymianę radarów. Tomasz Grotnik

27 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litwy poinformowało, że w poprzednim tygodniu zamówiło w firmie Leonardo S.p.A. systemy radiolokacyjne do eksduńskich okrętów patrolowych typu Flyvefisken, należących obecnie do Sił Morskich Litwy (Lietuvos Karinės jūrų pajėgos).

Kontrakt ma wartość 7,9 mln EUR netto. W przetargu publicznym uczestniczyła również szwedzka firma Saab AB, ale postępowanie wygrała spółka włoska, która złożyła najkorzystniejszą ekonomicznie ofertę.

Umowa dotyczy dostawy i montażu stacji radiolokacyjnych GEM Elettronica Columbus Mk2 na czterech patrolowcach: Žemaitis (P11, eks-Flyvefisken), Dzūkas (P12, eks-Hajen), Aukštaitis (P14, eks-Lommen) i Sėlis (P15, eks-Havkatten). To jednostki typu Flyvefisken (pol. latająca ryba), pozyskane w latach 2007-2016, po ich wycofaniu z Sił Morskich Królestwa Danii. Oprócz dostawy radarów, Leonardo przygotuje całą niezbędną dokumentację techniczną, przeszkoli operatorów i personel techniczny, wykona testy i zintegruje cały zakupiony sprzęt na okrętach patrolowych. Wszystkie usługi mają być sfinalizowane do końca 2023 roku. Stacje radiolokacyjne będą ponadto zintegrowane z interrogatorami systemu rozpoznania bojowego „swój-obcy”.

Antena radaru GEM Elettronica Columbus. Fot. GEM Elettronicardo,

Do tej pory trzy patrolowce były wyposażone w radary nawigacyjne firmy Furuno, o ograniczonych osiągach, zaś jeden (Sėlis) został kupiony z oryginalnym radarem dwuwspółrzędnym Plessey AWS-6 Dolphin, zapewniających też obserwację przestrzeni powietrznej.

Głównymi zadaniami nowych radarów są zapewnienie bezpieczeństwa okrętu i jego załogi w czasie żeglugi w rejonach ścieśnionych oraz na pełnym morzu, jak też wspomaganie akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Systemy te pozwolą na wykrycie obiektów w promieniu 100 km. Drugim przeznaczeniem tych sensorów jest funkcja wykrywania i śledzenia obiektów nawodnych i powietrznych, co umożliwi skuteczne użycie zainstalowanego na tych jednostkach uzbrojenia, nawet w skrajnie złych warunkach hydrometeorologicznych zarówno w dzień, jak i w nocy. W operacjach poszukiwawczo-ratowniczych dokładność radarów i ich zasięg mają kluczowe znaczenie dla jak najszybszego wykrywania i udzielania pomocy ofiarom, a także koordynowania działań z innymi statkami i samolotami.

GEM Elettronica Columbus Mk2 to kompaktowy, lekki, wielomodowy radar 3D, umożliwiający obserwację celów powietrznych i nawodnych na krótkim i średnim zasięgu oraz wskazywanie ich systemom uzbrojenia. Columbus wykorzystuje lekką antenę o ograniczonym zapotrzebowaniu energetycznym i cechuje się wysoką niezawodnością.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc