Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy S-70M Black Hawk dostarczony do użytkownika

Lockheed Martin dostarczył pierwszy egzemplarz śmigłowca S-70M Black Hawk. Jego użytkownikiem jest San Diego Gas & Electric Company, a sam wiropłat zostanie przebudowany przez United Rotorcraft do konfiguracji Firehawk. Fot. Lockheed Martin

19 listopada firma San Diego Gas & Electric Company poinformowała o odebraniu od korporacji Lockheed Martin pierwszego egzemplarza wielozadaniowego śmigłowca Sikorsky S-70M Black Hawk. Jest to pierwszy egzemplarz tej wersji, która jest produkowana w, należących do amerykańskiego właściciela, Polskich Zakładach Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu.

Zgodnie z komunikatem użytkownika, śmigłowiec kolejne miesiące spędzi na ziemi – ma przejść przebudowę do ratowniczo-gaśniczej wersji S-70 Firehawk. Dołączy do floty, która obejmuje obecnie dwa (pochodzące z demobilu) śmigłowce UH-60 Black Hawk oraz pojedynczych Airbus H145 i Sikorsky S-64 Skycrane.

Dostarczony S-70M Black Hawk został wyprodukowany w Mielcu w 2020 roku. We wrześniu 2020 roku trafił do ośrodka firmy Sikorsky w West Palm Beach na Florydzie, gdzie rozpoczęto proces certyfikacji. Już wówczas producent wskazywał, że powyższy egzemplarz został sprzedany do jednego z operatorów w Stanach Zjednoczonych – podobnie jak w przypadku wcześniejszych umów, przebudową do konfiguracji Firehawk zajmą się zakłady United Rotorcraft. Tym samym San Diego Gas & Electirc Company stała się kolejnym (znanym) użytkownikiem śmigłowców S-70 Firehawk w Stanach Zjednoczonych (dotychczas zostały zakupione przez miasto San Diego, hrabstwo Los Angeles oraz władze stanowe Kalifornii oraz Kolorado). We wrześniu bieżącego roku Lockheed Martin poinformował, że United Rotorcraft dostarczy pięć kolejnych Firehawków (w tym jeden dla Kolorado). Nie jest wykluczone, że przynajmniej część z nich trafi do operatorów poza Stanami Zjednoczonymi (wśród potencjalnych kierunków wymienia się Kanadę).

S-70M Black Hawk mają być oferowane klientom, którzy nie wymagają certyfikacji wojskowej. Mogą być to zastosowania rolnicze (opryski, zwalczanie szkodników, kontrola zwierząt), aerofotogrametryczne, patrolowe (rurociągi, linie energetyczne), transport ładunków na podwieszeniu zewnętrznym czy zwalczanie pożarów. Poza San Diego Gas & Electric Company, dwanaście sztuk trafi do Rumunii, w listopadzie bieżącego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podpisało umowę ramową w sprawie dostaw wiropłatów w konfiguracji poszukiwawczo-ratowniczej.

Dotychczas Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. sprzedały na rynkach globalnych około 90 śmigłowców S-70 Black Hawk. Być może do końca roku powyższa liczba przekroczy sto – ma to związek z decyzjami w Polsce i na Filipinach o kontynuacji zamówień na potrzeby własnych sił zbrojnych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pierwszy S-70M Black Hawk dostarczony do użytkownika”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc