Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

W Republice Korei zwodowano drugi rakietowy okręt podwodny programu KSS-III

Ahn Moo, najnowszy okręt podwodny Republiki Korei. Fot. DSME

10 października w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering w Okpo na wyspie Geoje zwodowano okręt podwodny Ahn Moo, drugą jednostkę typu Dosan Ahn Chang-ho przeznaczoną dla Marynarki Wojennej Republiki Korei. Są one owocem programu KSS-III, w ramach którego Koreańczycy zaprojektowali i zbudowali swoje pierwsze duże okręty podwodne.

Ahn Moo (SS 085) to drugi okręt tego typu zbudowany w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME). Koszt obu wyniósł ok. 1,56 mld USD. Trzeci, zamykający serię Batch 1, przyszły Yi Dong-nyeong (SS 086), którego stępkę położono 11 kwietnia ubiegłego roku, powstaje już w zakładzie Hyundai Heavy Industries (HHI) w Ulsan.

Prototypowy Dosan Ahn Chang-ho (SS 083) jest pierwszym w historii Republiki Korei dużym okrętem podwodnym zaprojektowanym i zbudowanym samodzielnie w oparciu o krajową myśl techniczną i lokalny przemysł. W położeniu podwodnym wypiera 3750 ton przy wymiarach 83,3x9,6x7,62 m. Jest wyposażony w system napędowy działający bez dostępu powietrza atmosferycznego (AIP - Air Independent Propulsion) wykorzystujący ogniwa elektrochemiczne. Główny silnik napędowy porusza dużą śrubą niskoszumną, co pozwala na ciche pływanie z małymi prędkościami i krótkotrwałe osiąganie nawet 20 w. Autonomiczność wynosi 50 dni.

Okręty typu Dosan Ahn Chang-ho są uzbrojone w sześć zlokalizowanych w dziobie wyrzutni kalibru 533,4 mm, z których można wystrzeliwać torpedy ciężkie K744 Baek Sang Eo i kierowane pociski przeciwokrętwoe UGM-84L Harpoon Block II. Ponadto - jako pierwsze na świecie konwencjonalne okręty podwodne - otrzymały umieszczone w kadłubie wyrzutnie pionowe do pocisków manewrujących. Na okrętach Batch 1 jest ich sześć i będą przenosić rakiety Hyunmoo-3C o zasięgu 1500 km.

Następna trójka okrętów (Batch 2) będzie budowana w oparciu o skorygowany projekt, cechujący się wypornością zwiększoną do ok. 4000 ton, o wzmocnionej sile ognia - poprzez dodanie czterech wyrzutni pionowych, jak też wyróżniający się szerszym zastosowaniem podzespołów produkcji krajowej (w Batch 1 wciąż jest sporo systemów importowanych z Europy Zachodniej) oraz nowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie napędu, w tym bateriami ogniw litowo-jonowych i nowocześniejszymi elektrycznymi silnikami napędowymi.

Obecnie kontynuowane są próby morskie prototypu zwodowanego 14 września 2018 r. Planowo ma on być przekazany flocie Republiki Korei jeszcze w tym roku. Pierwsze testy ogniowe uzbrojenia zaliczył w czerwcu tego roku. Ahn Moo rozpocznie niedługo próby na uwięzi, a po nich morskie, co ma skutkować przyjęciem jednostki do służby w 2022 r.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “W Republice Korei zwodowano drugi rakietowy okręt podwodny programu KSS-III”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc