9 stycznia Szwedzkie Siły Zbrojne poinformowały o zamówieniu 44 fabrycznie nowych czołgów Leopard 2A8 i modernizacji 66 wozów Strv 122 do podobnego standardu.
Kontrakt, wg szwedzkich mediów, został zawarty między Szwedzkimi Siłami Zbrojnymi (Försvarsmakten) a KNDS Deutschland jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Zamówienie obejmuje 44 fabrycznie nowe czołgi Leopard 2A8 i modernizację 66 wozów Strv 122. Całkowita wartość kontraktu sięga 22 mld SEK (ponad 1,915 mld EUR). Czołgi Leopard 2A8 zostaną dostarczone użytkownikowi w latach 2028‒2031 i otrzymają oznaczenie Stridsvagn 123B (dosłownie ‒ trzeci model wozu bojowego z armatą 120 mm, wersja B), zaś zmodernizowane Strv 122 zostaną oznaczone jako Strv 123A, a ich dostawy zostaną zrealizowane w latach 2027‒2030.
Zakup nowych czołgów pozwoli na uzupełnienie stanów wozów bojowych, uszczuplonych po przekazaniu Siłom Zbrojnym Ukrainy 10 Strv 122 (szwedzka, głęboko zmodyfikowana odmiana Leoparda 2A5) i na jej powiększenie o ponad 30 wozów. Wraz z wcześniej zleconą modernizacją 44 czołgów, pozwoli to na zwiększenie stanu posiadania szwedzkich wojsk pancernych do 154 nowoczesnych wozów. Według oficjalnego komunikatu, Strv 123 w wersjach A i B nie będą się różnić, choć różnica w oznaczeniu sugeruje coś przeciwnego. Różnice mogą wynikać z ograniczonego zakresu modernizacji niektórych elementów wozów.
Minister obrony Królestwa Szwecji Pål Jonson powiedział, że „Dla Szwecji jest kluczowe, aby mogła osiągać ambitne cele, jakie polityka stawia przed siłami zbrojnymi”. Dodał, że „To ambitne cele, ale muszą takie być w obliczu poważnej sytuacji na świecie”. Z kolei por. Alva Cederholm, dowódca plutonu czołgów w Pułku Gotlandzkim, powiedziała, że „Czołg Strv 122 jest bardzo dobry, ale został zbudowany w latach dziewięćdziesiątych, więc jest już trochę zużyty”. Podkreśliła, że „nowe wozy i zmodernizowane starsze pojazdy będą dużym wzmocnieniem”.
Szwecja w 1994 r. wypożyczyła od Bundeswehry 160 Leopardów 2A4 (Strv 121) na 15 lat i kupiła 120 czołgów Strv 122, które zostały wyprodukowane na licencji w Szwecji z dużym udziałem lokalnego przemysłu zbrojeniowego. Szwecja będzie kolejnym użytkownikiem Leoparda 2A8, po wojskach lądowych Niemiec, Czech i Norwegii (a trwają negocjacje odnośnie ich sprzedaży Holandii i Litwie – w tym ostatnim przypadku zakup potwierdzono, lecz umowy nadal nie zawarto).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu